Stavíte? Nepodceňujte protiradonová opatření

Protiradonová opatření

Radon je přírodní radioaktivní plyn, který v případě velké koncentrace v oblasti budovy, způsobuje závažná zdravotní onemocnění, jako je například rakovina plic.

V České republice způsobuje stovky až tisíce úmrtí rakovina plic. Pokud je v budově radon přítomen, riziko onemocnění se rapidně zvyšuje. Ochraňte své zdraví a realizujte protiradonová opatření.

Co je to radon?

Radon je přírodní radioaktivní plyn, který vzniká samovolným rozpadem uranu (radia) v horninách a zeminách geologického podloží. Jelikož tlak vzduchu v budově je nižší než tlak vzduchu v horninách a půdě, vzniká tlakový rozdíl, který působí jako vakuum.

Tento vzniklý podtlak nasává skrz praskliny, trhliny, netěsnosti instalace v základech konstrukci podlah a zdiva, půdní vzduch, který obsahuje radon, a tím se tak dostává do vnitřku budovy. Nevýhodou radonu je, že ho nelze cítit nebo jinak smysl zaznamenat.

Škodlivé hodnoty radonu

Ideálním stavem je, když do budovy žádný radon neuniká, to je ovšem na území České republiky obtížné. Podle statistik má každá druhá novostavba zvýšenou hodnotu radonu. Je tak důležité již při výstavbě, věnovat pozornost měření radonu a protiradonovým opatřením.

  • hodnota 150 až 400 Bq/m3 – postačí provést nenáročná a málo nákladná opatření
  • hodnota nad 400 Bq/m3 – nutná opatření pro snížení hladiny pod 400 Bq/m3

Budovy, které dosahují hladiny vyšší než je 400 Bq/m3 mohou požádat o státní dotaci od Ministerstva financí ČR. U rodinných domů je to až 150 000 Kč a u budov ve veřejném zájmu až 250 000 Kč.

Izolace proti vodě souvisí s protiradonovým opatřením

S návrhem protiradonových opatření souvisí také izolace objektu proti vodě. Návrh na vhodnou skladbu hydroizolace vychází k hydrogeologického posudku. ten se provádí na základě sond, které určí propustnost zemin, stabilitu vrstev a hladinu podzemní vody.

Jako izolace proti vodě se nejčastěji volí povlakové izolace dle ČSN 73 0606 z asfaltových pásů a fólií. Pásy nebo fólie se skládají vedle sebe, ale musejí dodržovat přesahy, které jsou určené výrobcem. Přesahy se pak k sobě svařují. Důležité je volit správný počet, tloušťku a druh jednotlivých vrstev.

  • hydroizolace proti vzlínání zemní vlhkosti – volí se u nadzemních základů (základů s trvalým odvodněním)
  • hydroizolace proti podpovrchové vodě – u podsklepených objektů nebo zapuštěných objektů do stráně
  • hydroizolace proti tlakové vodě – podsklepené objekty (nejnáročnější způsob)

Životnost materiálu musí být až na 100 let

Pro hydroizolaci i protiradonové izolace musejí být použité materiály, které jsou kvalitní, spolehlivé a trvanlivé. Je to z toho důvodu, protože izolace jsou po aplikaci nedostupné, jelikož se nacházejí pod nosnými prvky objektu. Životnost byla měla běžně dosahovat až 100 let.

Účinná protiradonová opatření

  • protiradonová izolace – asfaltové pásy, syntetické fólie, chemické stěrky
  • kombinace protiradonové izolace s odvětráváním podloží – navíc soustava perforovaných drenážních trubek uložených drenážní vrstvy vytvořené z kameniva
  • kombinace protiradonové izolace s ventilační vrstvou – navíc ventilační vrstva tvořená nopovanými fóliemi, plastovými tvarovkami, vlnitým cementovým deskami

Za informace děkujeme společnosti RADON STAV s.r.o. – měření radonu Plzeň.

Zdroj foto: Freepik

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články