Domácí dílna: Co v ní nesmí chybět?

Domácí dílna

V současném moderním světe má klasická domácí dílna své kouzlu. Symbolizuje, že jsme pořád národ kutilů, kteří si dokáží vyrobit mnohé věcí a vychytávky sami, ale také je to prostor, kam utíkáme před telefony, notebooky a čistíme si tam hlavu. Jak si takovou domácí dílnu vybavit, jsme pro vás sepsali v následujícím článku.

Domácí dílna jako nezbytnost každé domácnosti

Pod pojmem domácí dílna není nutné si hned představovat samostatnou větší místnost, mimo dům. Stačí menší místnost nebo jen kout, kde bude vše potřebné. Domácí dílnu také nepotřebují pouze kutilové, ale v domácnost i je neustále potřeba něco opravovat, vylepšovat nebo dodělávat. Mějte vše potřebné k opravám a vylepšování.

Ponk je základ

Ten kdo si to může dovolit a mé ve své dílně alespoň trochu místa, měl by ho rozhodně vyplnit pracovním stolem – ponkem. Ten musí být kvalitní, odolný, robustní a musí splňovat všechny nároky bezpečnosti práce. Vybírejte tak stůl, který prošel podrobným a náročným testováním.

Pracovní deska musí být dostatečně prostorná, odolná a snadno umyvatelná. Budete na ní totiž brousit, lakovat, řezat i vrtat. Doporučuje se tak dřevěný masiv. Stůl je nezbytně nutné doplnit o šuplíky, zásuvky nebo prostorný kontejner.

Nezapomeňte na světlo

Po tmě nebo v šeru toho moc neuděláte. Na kutilství, opravy a dodělávky je potřeba mít dostatek světla. Proto základem je centrální stropní světlo se silnou žárovkou a také stolní lampička, která vám posvítí na drobné předměty a na práci s detaily.

Přívod čerstvého vzduchu

Do dílny musí proudit čerstvý vzduch, proč? Protože v dílně lakujete, natíráte, řežete a brousíte. Není tak možné, abyste v dílně nevětrali. Jednak si koledujete o nevolnost a bolest hlavy ze všech výparů, ale také o požár nebo explozi.

Nářadí v polici, na stěně i ve skříni

Dalším klíčovým prvkem každé dílny jsou úložné prostory. Protože i když se jedná  “ pouze“ o dílnu, musí v ní být naprostý pořádek. Protože jinak tam nikdy nic nenajdete. Vytvořte si důmyslný úložný prostor a regálové systémy, kde bude mít vše své místo.

Základem jsou kovové regály, které si můžete sestavit přesně tak, jak potřebujete. Nastavíte si výšku mezi policemi podle velikosti nářadí nebo krabic. Regály a regálové systémy se dají postavit nejen ke zdi, ale také volně do prostoru.

Obrovskou výhodou kovových regálů je velmi snadné a hlavně bezšroubové sestavení. Jednotlivé díly do sebe přesně zapadají a postavené je můžete mít za několik minut. Dílnu tak můžete přestavovat podle potřeby.

Pokud jste ve své dílně omezeni prostorem a na kovové regály nemáte dostatek místa, můžete spoustu nářadí uložit na stěny. Stačí k tomu děrované plastové desky, na které pomocí háčků a držáku přichytíte prakticky cokoliv.

Magnetická lišta

Poslední vychytávkou, kterou ocení každý kutil je magnetická lišta přímo nad ponkem. Budete mít tak veškeré nářadí jako šroubováky, vrtáky a kleště vždy po ruce. Aby však nářadí a magnetické liště drželo, musí být z kvalitního pevného kovu.

Šrouby, matice a hmoždinky

Když máte dílnu vybavenou kovovými regály na velké věci a nářadí, magnetickou lištu na menší nářadí, tak vám ještě chybí závěsný systém s malými zásuvkami na šroubky, matičky, hmoždinky a další drobné předměty. Ideálním řešením je zvolit různé velikosti šuplíků.

Zdroj foto: Pixabay

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články