Kotlíkové dotace se vztahují i na radiátory

Kotlíkové dotace se vztahují i na radiátory

V České republice je zhruba 400 000 kotlů tzv. nízké emisní třídy, které již od roku 2022 podle platného Zákona o ochraně ovzduší nebude možné v domácnostech provozovat. V současné době se otevírají krajské výzvy k finanční podpoře z Operačního programu Životního prostředí na výměnu zastaralého zdroje tepla fyzickým osobám za nový, tzv. kotlíkové dotace. Kotlíkové dotace se účastní všechny kraje a předpokládá se, že o ně bude velký zájem. „Co se týče finančních prostředků, v rámci dotací je možné získat až 127,5 tisíce korun na nový kotel, ale i celou otopnou soustavu včetně uznatelných nákladů,“ sdělila Kateřina Knihová ze společnosti Korado. V pondělí 11. ledna bude zahájen příjem žádostí o podporu v Královehradeckém kraji. Následovat pak budou další kraje. V tuto chvíli se jedná o první výzvu ze třech, ve které budou rozděleny 3 miliardy korun podle velikosti krajů. Nejvíce financí tak obdrží kraj Středočeský a Moravskoslezský. „Případné navýšení prostředků v kraji ve druhé výzvě bude možné, když jiný kraj nevyčerpá nebo nerozdělí celou částku,“ uvedla Lenka Brandtová, mluvčí Státního fondu životního prostředí.

Do roku 2020 je připraveno celkem 9 miliard korun z fondů EU na výměnu až 100 000 starých kotlů. Podle podmínek Ministerstva životního prostředí ČR by mělo jít buď o nový kotel na tuhá paliva, plynový kondenzační kotel či tepelné čerpadlo. Přispívat ale kraje budou i na tzv. mikro-energetická opatření. K výměnám kotlů bude možné instalovat solárně-termické soustavy pro přitápění nebo přípravu teplé vody. Výše dotace je odstupňovaná podle typu kotle (na nový uhelný zdroj je dotace nejmenší, na kotel jen na biomasu je dotace nejvyšší) a podle umístění v rámci znečištěných oblastí. Oblasti s překračovanými limity znečištění ovzduší mají pětiprocentní výhodu. „Cílem dotačního programu je přispět ke zlepšení ovzduší a modernějším způsobem vytápění snížit i energetickou náročnost rodinných domů,“ doplnila Kateřina Knihová a dodává: „v praxi to bude vypadat tak, že žadatel musí zdokumentovat starý kotel a vybrat si nový ze závazného seznamu vedeného SFŽP, namontovat jej pak může pouze topenář či firma, která má profesionální kvalifikaci. V případě výměny starých radiátorů je možné zvolit otopné těleso Radik, které je upravené pro rychlou náhradu článkových litinových nebo ocelových radiátorů. Uznatelnými náklady jsou související stavební práce, projektová dokumentace a doklady o úhradě“. Proplácení dotace bude probíhat zpětně na základě předložení všech podkladů tzn. občané, kteří si zažádají, dostanou zhruba do čtyř měsíců vyrozumění, zda jim budou finance poskytnuty, či ne. Úspěšní žadatelé mají třičtvrtě roku na výměnu starého kotle za nový včetně všech dokladů. Finanční prostředky pak žadatelé obdrží na účet do třiceti dnů od podpisu smlouvy o dotaci.

Zdroj foto: Pexels

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články