Sádrokartony – systém suché výstavby

Sádrokartonový systém

Systémy suché výstavby jsou pro nízkoenergetické ekologické domy ideální variantou. Pro své zpracování nevyžadují prakticky žádnou vodu a i díky tomu se velmi rychle a jednoduše montují. Důležité je, že jsou i lehké při špičkových tepelně i zvukově izolačních vlastnostech.

Sádrokartonové příčky Knauf

Jsou lehké a přitom tepelně i zvukově vysoce izolační stěny. Díky obsahu vody v sádře mají i vynikající protipožární vlastnosti bránící šíření požáru z místnosti do místnosti. Podle počtu a typu sádrokartonových desek použitých na opláštění lze měnit jejich vlastnosti podle potřeb klienta.
Konstrukčně se jedná o prakticky bez šroubování sestavený rám z Knauf CW a UW profilů, na který se namontuje jedna nebo více druhů sádrokartonových desek. Dutina mezi deskami je vyplněna izolací a jsou v ní umístěny rozvody vody a elektřiny. Na tyto příčky lze bez problémů zavěsit kuchyňské linky či obdobné zavěšené předměty. Pro zavěšení umývadel či WC se do příčky montují standardizované nosiče. Únosnost jedné hmoždinky do dutých stěn pro zavěšení linky je cca 25 až 50 kg (jednovrstvé nebo dvouvrstvé opláštění).
Tloušťky příček jsou do 75 do 150 mm.
Pro běžné místnosti jako je obývací či dětský pokoj se používají „bílé“ desky Knauf WHITE, pro podkroví protipožární „červené“ Knauf RED a pro koupelny „zelené“ desky Knauf GREEN. Spáry mezi deskami Knauf se zatmelí nejrozšířenějším tmelem na evropském i českém trhu Knauf Uniflottem
A na závěr malé srovnání mezi Davidem a Goliášem. Sádrokartonová příčka Knauf W112 vážící 50 kg\m2 má stejné izolační vlastnosti jako železobetonová plná zeď tloušťky 200 mm vážící 480 kg/m2! I zde, stejně jako ve starověkých pověstech platí, že David přemůže Goliáše.

Předsazené stěny Knauf

Nebo také tzv. suché omítky. Podobně jako v případě podhledů představují ideální a v podstatě také jedinou možnost vytvoření hladkých stěn nízkoenergetických domů. Kromě toho, že zlepšují tepelně izolační, zvukové a požární vlastnosti obvodových stěn ukrývají i veškeré rozvody instalací a nosiče WC, umývadel apod. představují ideální konstrukci pro skrytí parozábrany.
Základem konstrukce jsou CD a UD profily Knauf přikotvené po 1,5 m ke stávající stěně přímými závěsy. Tloušťka předsazené stěny je 40 – 52 mm. Na vzniklou konstrukci se podle požadavků montují desky „bílé“ Knauf WHITE pro obytné místnosti „červené“ Knauf RED pro zvýšení požární odolnosti stěn mezi byty a „zelené“ Knauf GREEN pro koupelny, WC a kuchyně. Následně lze povrchy malovat nebo lepit obklady. Problémem není ani zavěšení kuchyňských linek a podobných předmětů, protože při použití standardně dodávaných hmoždinek do dutých stěn je jejich únosnost 30 resp. 50 kg. Spáry mezi deskami Knauf se zatmelí nejrozšířenějším tmelem na evropském i českém trhu Knauf Uniflottem.
Předsazená stěna tedy představuje ideální variantu jak skrýt veškeré rozvody a přitom získat naprosto hladkou stěnu.

Sádrokartonové podhledy Knauf

Nahrazují vlastně omítku na stropě. Pod ně lze navíc ukrýt veškeré kabely elektrických rozvodů. Pro nízkoenergetické domy představují prakticky jedinou možnou variantu pro vytvoření hladkých stropů. Vedle svého vzhledu nabízejí v kombinaci se suchou plovoucí podlahou Knauf i izolaci hluku z horního podlaží vznikajícího například hudbou či hlasem, ale také pobíháním dětí po podlaze v patře. Jako všechny konstrukce Knauf jsou důležitým prvkem pro tepelnou izolaci celého stropu.
Podhledy Knauf jsou také důležitým bezpečnostním prvkem domu – při použití desek Knauf RED chrání strop domu před zničením požárem.
Podhledy Knauf se skládají z CD profilů vyrovnaných do roviny a zavěšených na nosném stropu tzv. přímými závěsy. Na tyto profily se potom namontují opět podle požadovaných vlastností sádrokartonové desky – Knauf RED pro běžné stropy a Knauf REDGREEN pro stropy v koupelnách. Mezi deskou a profilem je umístěna parozábrana. Spáry mezi deskami Knauf se zatmelí nejrozšířenějším tmelem na evropském i českém trhu Knauf Uniflottem.
Podhledy Knauf jsou tedy jednoduchým, téměř univerzálním řešením, jak vytvořit absolutně hladký tepelně izolující strop ukrývající veškeré nutné rozvody domu a chránící dům i jeho obyvatele před požárem.

Suché podlahy Knauf Brio

Pro nízkoenergetické stavby, které jsou obecně koncipovány jako lehké, s velkým množstvím izolace v dutinách jsou důležité lehké plovoucí podlahyZabraňují šíření kročejového hluku šířícího se konstrukcí, například od pobíhajících dětí v podkroví. Neméně příjemnou vlastností je, že při dotyku neodnímají teplo.
K dalším přednostem patří velmi jednoduchá montáž sestávající pouze ze čtyř komponentů – kročejové izolace Steico, desky suché podlahy Brio, šroubů Brio a lepidla do zámků podlahy.
Montáž je velmi jednoduchá. Po obvodu místnosti se umístí 10 mm tlusté a 100 mm vysoké pásky minerální vlny, na strop se položí kročejová izolace Steico a na ní se vzájemně sesadí a v předvyrobených zámcích slepí a sešroubují desky suché podlahy Knauf Brio.
Zbývá položit koberec či dlažbu a můžete se stěhovat a užívat si klidu když děti v podkroví řádí.

Systémy Knauf pro obklady, dlažby, vlhké prostory.

V této oblasti nabízí firma Knauf mimořádně širokou paletu řešení i možností opřenou o domácí výrobu v moderní výrobně suchých maltových směsí v Praze.
Základem jsou především lepidla, spárovací a voděizolační směsi. Ideálním doplňkem je zde deska do vlhka Aquapanel.
Lepidla a spárovací hmoty Knauf nabízí v minulosti nedosažitelnou snadnost zpracování, především pokud jde o lepivost a přilnavost směsi k podkladu. U spárovacích hmot vynikne i kvalita povrchu a široká barevná škála.
Práce začínají izolováním stěn či podlah proti vodě tekutým Knauf Flächendichtem a Flächendichtbandem. Po vyschnutí izolační stěrky popřípadě penetrace Knauf Tiefengrund se na podklad nanese zubovým hladítkem s 8 mm zubem lepidlo Knauf Fliesenkleber N nebo Knauf Flexkleber a přilepí se obklad. Po cca týdnu se spáry mezi obkladačkami či dlažbou zaspárují gumovou stěrkou Knauf Fugenbuntem ve zvoleném odstínu a po zavadnutí se spáry vyhladí houbičkou. Druhý den se dlažba či obklad načisto umyje houbou a je čas jít relaxovat.
Výše uvedený proces je velmi jednoduchý, je však umožněn právě vynikající kvalitou samotných použitých materiálů a znalostí potřeb profesionálů. A ještě jedna věc je třeba – chuť do práce.
Do trvale vlhkých prostor či do venkovního prostředí se hodí ideálně cementová deska bez dřevní hmoty Aquapanel. Je vysoce objemově stálá a lze z ní tedy v interiéru i exteriéru provádět bezesparé povrchy až do délky 8 resp. 15 m. Pro nízkoenergetické domy se ideálně hodí pro větrané fasády popřípadě ve variantě Underlay tl. 6mm pro lepení dlažeb v případě, že podkladem jsou desky OSB.

Sádrokartonové podkroví Knauf

Nejrozšířenějším způsobem opláštění krokví podkroví nízkoenergetických staveb je použití sádrokartonové desky Knauf. Vedle hladkého vzhledu je rovněž důležitý zisk tepelné i akustické pohody v podkroví. Oceníte to v dešti (žádný hluk), v zimě (teplo) i v létě (příjemné chladno). Důležitá je i ochrana krovu před požárem protipožárními deskami Knauf RED.
Podkroví Knauf se skládá z CD profilů Knauf vyrovnaných do roviny a zavěšených na krokvích tzv. přímými závěsy Knauf. Na tyto profily se potom namontují opět podle požadovaných vlastností sádrokartonové desky – „červené“ Knauf RED (běžné podkroví) nebo „zelené“ s červeným popisem Knauf REDGREEN pro koupelny v podkroví. Mezi krokvemi i pod nimi je samozřejmě umístěna tepelná izolace a pod krokvemi nebo mezi deskou a profilem je umístěna parozábrana (je třeba umístit přesně podle projektu). Spáry mezi deskami Knauf se zatmelí nejrozšířenějším tmelem na evropském i českém trhu Knauf Uniflottem.
Podkroví Knauf je tedy jednoduchým téměř univerzálním řešením jak vytvořit absolutně hladký tepelně izolující strop v podkroví ukrývající veškeré nutné rozvody domu a chránící dům i jeho obyvatele před požárem.

Zateplovací systém Knauf Warm Wand THD pro difuzně otevřené fasády

U dobře izolovaných nízkoenergetických domů s řízeným větráním je nesmírně důležitá schopnost stavby odvětrávat vlhkost vznikající lidskou činností (vaření, koupání apod.) při zachování tepelně izolační funkce.
Pro tyto účely se velmi dobře hodí zateplovací systém Knauf Warm Wand THD nebo Knauf ENERGIE PLUS.
Základem systému je dřevovláknitá deska nebo minerální vlna lepená a přihmoždinkovaná na stěnu nízkoenergetického domu. Na obě izolace lze potom nanést celoplošnou stěrku Knauf SM 700 vyztuženou textilními vlákny nebo Knauf LSZ 2. Do obou stěrek je vložena armovací tkanina. Po cca 14 dnech se podklad napenetruje a opatří silikonovou omítkou Knauf nebo opět stěrkou SM 700 s následným silikonovým nátěrem.
Výsledkem je vysoce ekologická difuzně otevřená fasáda s výbornou tepelně izolační, ale také zvukově izolační funkcí.

Zdroj foto: Pexels

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články