Základní bezpečnostní pravidla při svařování. Dodržujete je?

Bezpečnostní pravidla při svařování

Nezáleží na tom, jestli si občas potřebujete svařit dvě kovové trubky nebo je svařování vaším povoláním. V obou případech musíte dodržovat několik bezpečnostních pravidel – aby se vám ani vašemu okolí v průběhu práce nic nestalo. Děláte to?

Pořádně se oblékněte

Ještě, než do rukou vůbec vezmete svářečku, nezapomeňte se řádně obléci. Absolutním minimem jsou ochranné rukavice a brýle, případně svařovací kukla. V nejlepším případě samostmívací – na ruce vám budou létat jiskry a občas se může stát, že jiskra vyletí až do obličeje. A nejspíš kvůli sváření nechcete oslepnout. Samozřejmostí je pak dlouhý rukáv i dlouhé kalhoty – ideální je stav, kdy nemáte odhalený ani kousek kůže.

V některých specializovaných obchodech prodávají ohnivzdorné svařovací bundy nebo kalhoty, případně celé kombinézy. Tyto jsou samozřejmě nejlepší volbou, ale na druhou stranu stojí docela dost peněz (mnohdy i několik tisíc korun). Doporučujeme je proto pouze těm, co svářejí často a pravidelně. Příležitostní svářeči tolik peněz do oblečení investovat nemusejí.

Pozor, kde svařujete

Důležité je i prostředí, ve kterém se chystáte svařovat. Potenciálně nebezpečné jsou uzavřené a stísněné prostory, vlhké nebo velmi horké prostředí, prostory s nebezpečím požáru či výbuchu, prostory pod vodou nebo prostory v nádobách a potrubích. Za takových okolností by laik neměl svařovat vůbec, profesionál pak po provedení zvláštních opatření.

Práce s lahvemi a hadicemi

Pokud při svařování používáte svařovací lahve, je nutné je co nejlépe zabezpečit. Tak, aby se nemohly převrhnout nebo skutálet. Každou láhev přitom zajišťujte zvlášť, abyste v případě potřeby vždy mohli uvolnit jen jednu láhev – tu, kterou potřebujete.

Při svařování s lahvemi je nutné zabránit i tzv. zpětnému šlehnutí, při němž dochází k nežádoucímu vniknutí plamene do svařovacího hořáku a zapálení směsi plynů. Tomuto se lze vyhnout tím, že budete mít čisté vybavení, hořák budete pravidelně chladit a použijete pojistky.

Při použití acetylenu jsou pojistky proti zpětnému šlehnutí dokonce povinné (požadavek je uveden v bezpečnostních listech všech plynařských společností vydávaných dle vyhlášky 231/2004 Sb., v bezpečnosti práce BOZP, dle vyhlášky Ministerstva vnitra 87/200 Sb., v bezpečnostním listu, který je nadřazen platným normám atp.). V praxi to znamená, že pracoviště, kde se využívá acetylen, nejsou-li vybavena pojistkami proti zpětnému šlehnutí, porušují nařízení.

Důležitá je opatrnost také při práci se svařovacími hadicemi. Vždy je zajistěte tak, aby byly chráněny před mechanickým poškozením i znečištěním mastnými látkami. Za samozřejmost pak považujeme, že spoje hadic budete mít nepoškozené a těsné.

Závěrem připomínáme, že při odkládání držáku elektrod nebo svařovací pistole vždy používejte izolační podložku, případně stojan.

Zdroj foto: Pexels

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články