Plovoucí podlaha je moderním podlahovým materiálem, který volí většina lidí kvůli nižším nákladům v porovnání s dřevěnou podlahou. Aby však plovoucí podlaha plnila svou funkčnost, je nutné přihlížet ke správné pokládce, respektive k jednotlivým vrstvám.
Tu nášlapnou vrstvu ovlivňuje vámi zvolený model plovoucí podlahy. Cenově nejdostupnější jsou bezpochyby laminátové podlahy. Ty v žádném případě nemůžete začít skládat přímo na surový a neupravený podkladový materiál.
Velice výraznou roli v tomto procesu hrají dvě věci.
- Rovinatost podlahy podléhající příslušnému standardu
- Speciální izolační vrstva vkládající se mezi podlahu a laminátové dílce
Izolační vrstva a dilatace
Než začnete s pokládkou laminátu, je nutné instalovat izolační vrstvu, tzv. kročejovou podložku. Ta nám zajistí komfort pochůznosti a výrazně sníží kročejový hluk. Podložky se dodávají buďto v deskách (tloušťky 2 – 5mm), nebo v rolích. Při pokládce plovoucí podlahy se musíte vyvarovat spojitosti lamel a stěn v dané místnosti, včetně kontaktu s nejrůznějšími typy rozvodů, jež se šíří po podlaze. Zjednodušeně řečeno, plovoucí podlaha musí být ze všech stran dilatována a to minimálně na tloušťku podlahové krytiny.
Přínos izolační vrstvy
Vedle zmíněného snížení kročejového hluku jsou to i další aspekty projevující se ve zvýšeném komfortu při pochůzce. Velice pohodlně tímto článkem vyrovnáte jakékoliv miniaturní nerovnosti povrchu podlahy. Zároveň získáte lepší vodivost při aplikování podlahového vytápění. Právě toto rozhodnutí byste si měli pohlídat při nákupu vhodného modelu podložky.
Zdroj foto: Pixabay