Korkové podlahy zažívají v posledních letech poměrně značný rozmach. Na první pohled i omak jde o velice příjemný podlahový materiál, k němuž se váže značná spousta výhod. Produkt, jehož upotřebení naleznete spíše v klasických pokojích, než na frekventovaných plochách.
Pojďme si však povědět, co je to vlastně korek, jak se vyrábí a jaké jsou jeho typické vlastnosti?
Přírodní materiál z korkového dubu
Jak jsme již naznačili v úvodu, jde o ryze přírodní produkt, což ocení majitelé nemovitostí prahnoucí po přirozeném vzhledu a ekologickém zpracování podlahy.
Hlavním producentem tohoto materiálu je korkový dub, jehož značný výskyt je především ve Středomoří, konkrétně v Portugalsku, kde dochází k největší produkci.
Samotný výrobek je zhotoven ze sloupané kůry tohoto stromu. Ta se může použít jednou za devět let, aby bylo dosaženo potřebné kvality a požadovaných vlastností. Následně dochází k průmyslovému zpracování, jehož výsledkem jsou korkové podlahy.
Výhody a nevýhody korkové podlahy
Vše výše zmíněné přímo úměrně souvisí s klady tohoto podlahového materiálu.
- Přírodní materiál
- Příjemný na pochůznost
- Zvukový izolant
- Hypoalergenní
- Antistatické vlastnosti v kombinaci s elegantním vzhledem
- Designová přirozenost
Projdete-li se po korkové podlaze, během dosti krátkého okamžiku zjistíte, že tento materiál výborně tlumí zvuk a hřeje, což jsou další kladné vlastnosti.
Jaké jsou zápory přírodní podlahy?
Opakem toho jsou samozřejmě určité zápory, mezi něž patří bezpochyby menší mechanická odolnost. Zároveň se musíte připravit na to, že korkovou podlahu budete jenom velice stěží renovovat, proto je ideální jen do obytných prostor.
I přes tyto malé drobnosti je korek stále vůdčím produktem z pohledu ekologických podlah budoucnosti.
Pro výběr té pravé podlahy, koberce a příslušenství k pokládce podlahových krytin se obraťte na naše podlahové studio Supellex s pobočkami v Praze, Brně, Plzni, Ostravě a Velké Bíteši.
Zdroj foto: Pexels