V dnešním článku si představíme jeden z tvarovaných okrasných stromů , a to jalovec čínský – latinsky Juniperus chinensis ‘Monarch‘.
Jalovec Monarch zblízka
Jalovec čínský se liší od ostatních jalovců hlavě tím, že jako jeden z mála velice dobře snáší naše podnebí. Pochází z Asie – najít jej můžete na Dálném východě, v Japonsku, Korei i Číně, nebo dokonce na Taiwanu. Ve svém prostředí může dorůstat až do výšky 20 metrů. Zpočátku pichlavé jehlice se postupně s věkem mění na šupinovité. Vyznačují se zelenomodrou barvou a velikostí větší než má náš jalovec obecný.
Odrůda ‘Monarch‘ je štíhlý okrasný stromek, který dorůstá do výšky 4 m. Zvláštní pokroucený kmen mají hlavně starší jedinci. Dužnaté šištičky připomínající bobule jsou ze začátku zelené, později modré a mohou mít až 1 cm v průměru.
Co se jalovci líbí a co ne
Jalovec čínský není žádnou výjimkou, a proto stejně jako všechny jalovce potřebuje dostatek světla pro svůj růst. Rozhodně se mu nebude líbit v polostínu ani stínu.
Sucho ani vedro mu nijak zvlášť nevadí, je proti nim výrazně odolný, a proto se výborně hodí na suchá, plně osluněná stanoviště. Nejinak je tomu s mrazy – i proti nim je vysoce odolný, snese i teploty pod -30°C.
Co se týče kvality půdy, i na tu má jalovec čínský velice nízké nároky – může být suchá i mírně vlhká (ne však zamokřená), kyselá i vápenatá, mělká i kamenitá.
Kam s jalovcem
Vzhledem ke svým vlastnostem jsou čínské jalovce oblíbené, a to jako tvarované bonsaje nebo volně rostoucí okrasné stromy. Pokud mu dopřejete dostatek slunečního světla, odvděčí se vám jako krásný solitér Jako takového jej pak můžete použít třeba do stylizovaných kompozic suchých vřesovišť, kde skvěle vynikne. Pokud chcete jalovec tvarovat, určitě dejte přednost pěstování v nádobách.
Za zmínku rozhodně stojí i to, že v horkých dnech vám dokáže krásně provonět vzduch v zahradě, na terase či na lavičce, a to díky uvolňování příjemně vonných silic ze svých jehlic.
Zdroj foto: Pexels