Většina z nás si nedokáže představit život bez toaletního papíru. Častokrát ho používáme i pro utírání rozlitých tekutin, smrkání, odstraňování make-upu nebo drobné úklidové práce v koupelně. Podle výrobců jedna role vydrží průměrně pět dní, samozřejmě záleží na počtu členů domácnosti.
Toaletní papír, papírové ubrousky i kapesníky jsou hygienické výrobky z bělené sulfátové buničiny, díky čemuž jsou měkké, objemné a savé. Toaletní papír může být jednovrstvý či dvouvrstvý, může mít barvu nebo vůni. Jak se však vyrábí?
Toaletní papír z nového či recyklovaného papíru
Toaletní papír se obecně vyrábí z papíru za použití kombinace měkkého a tvrdého dřeva. Stromy s měkkým dřevem mají dlouhá vlákna, jež dávají papíru pevnost, a ty s tvrdým dřevem zase zajišťují měkkost. Toaletní papír je vyroben ze 70 % z tvrdého dřeva a 30 % z měkkého. Výrobci obvykle uvádí, že je jejich papír toaletní – Jumbo to tak dělá také, vyroben ze 100% celulózy. A to je přesně ono. Termín celulóza se používá pro papírenský polotovar jinak zvaný buničina. K papíru se přidá voda, chemikálie a bělidla.
Výrobní proces toaletního papíru
Stromy jsou zbaveny kůry, dřevo se naštípe na malé kousky a dávka dřevěných štěpků se smíchá s chemikáliemi. Výsledná „kaše“ se vaří, dokud nevznikne buničina. Ta se promyje a pak se pošle do bělírny. Následně se smíchá s vodou a stříká se mezi pohyblivá síta. Dále se lisuje a suší. Na závěr je papír krepován, což zajišťuje měkkost a mírně pomačkaný vzhled. Hotovo! Zbývá jen navinout na ruličku. Respektive na roli, vyrábí se jedna velká a ta se pak nařeže.
Vynechali jsme fázi, kdy se do papíru mohou přidat různá barviva či vůně. Zejména parfemace však někdy bývá na škodu, lidé s citlivou pokožkou o tom vědí své. Na veřejných toaletách proto obvykle najdete čistě bílý toaletní papír. Velmi často již zmiňovaný Jumbo.
Zdroj foto: Pexels