Pokud Vaše zahrada či zahrádka potřebuje nevtíravé oživení či rozsáhlejší změnu formy a atmosféry, jistě se necháte zlákat okrasnými skalkami s nádechem exotiky i zahradami plnými barev a okouzlující symetrie, které jsou elementární výsadou japonského zahradnického umění.
Japonská zahrada, která je ukázkovým projevem tradic, náboženských filozofií šintoismu a zenového buddhismu i historie země vycházejícího slunce, je nejen esteticky vyvážená, ale také psychicky uklidňující a pozitivně stimulující.
Největší výhodou japonského zahradnictví je přizpůsobivost prostoru, takže i s malým kouskem půdy nebo prostorem na lodžii a balkónu dokážete doslova zázraky.
Hra s barvami, tvary i abstrakcí
Nejdříve si pečlivě promyslete, jaké uspořádání japonské zahrady by Vás lákalo nejvíce. Můžete se rozhodovat mezi typickou okrasnou japonskou zahradou, také tzv.karesansui, zenovou „suchou“ zahradou, a jejich kombinacemi.
Tradiční japonská zahrada má své nezbytné součásti. Stejně jako se v přírodě vyskytuje čtveřice živlů, ani v japonské zahradě nesmějí scházet jejich symboličtí zástupci: mimo všudypřítomné půdy a větru, voda je v zahradě zastoupená jezírkem, vodopády nebo nádržkou na vodu, oheň pak lampou, typicky kamennou, postavenou blízko vody. Další podstatnou součástí je dřevěný oblý mostek či lávka přes vodu, ostrůvek uprostřed zahrady s altánem nebo pavilonem.
Zahrady mají znázorňovat harmonii a vyrovnání protipólů, proto například kameny v japonských zahradách symbolizují stálost a neměnnost života a voda zas značí jeho proměnlivost a vývoj.
Při vytváření plánu nové zahrady se Vaší fantazii meze nekladou, naopak, tvořivost je jedním z nezbytných nástrojů během zakládání japonské zahrady. Japonci kladou důraz hlavně na co nejefektivnější využití daného prostoru, na skladbu a bohatost barev (nejen květů na jaře, ale i listů na podzim), na modelaci povrchu i na umístění jednotlivých stromů a rostlin a přirozeně také na jejich harmonické kombinace.
U zenové zahrady jde více o hru s abstraktními obrazy (rýhy v bílém písku nebo štěrku symbolizují vodu, jednotlivé kameny položené na mechu zas ostrovy).
S prvky japonské zahrady můžete experimentovat, jak se Vám zlíbí a vytvořit tak originální dílo. Stačí se jen lehce inspirovat japonskou tradicí vytváření zahrad, zbytek záleží jen na Vaší představivosti.
Pokud jde o výběr rostlin a stromů, není nutné použít rostliny a dřeviny tradiční japonské zahrady, ostatně vzhledem k místnímu podnebí by bylo přímo nemožné vytvořit u nás dokonalé kopie zahrad japonských ostrovů.
Postup při vytváření jezírka či tvarování povrchu pozemku je stejný jako u jiných zahrad. Pro zakládání větší zahrady můžete konzultovat své plány s odborníkem či odbornou literaturou zaměřenou jak na zahrady jako takové, tak na zahrady japonské nebo čínské.
Posezení u čaje i zenová meditace
Japonské zahrady se inspirovaly zahradami čínskými. Ty jsou ale velmi náročné na prostor, a proto Japonci upravili tento čínský styl v duchu uhlazenějšího japonského stylu, který se snaží vytvořit dokonalost a elegantní harmonii v každém detailu, byť většinou na velmi omezeném prostoru.
Větší japonská zahrada, tsukiyama, je tradiční zahradou s jezírky, uměle vytvořenými kopci, okrasnými dřevinami a květinami, lampami, pavilony, nášlapnými kameny, cestami, případně vodopády a malými potůčky.
Další typ je chaniwa, zahrada vytvořená pro japonské čajové obřady. Významnou součástí této zahrady je čajovna či altán, který je ve středu zahrady. Neměla by v ní chybět ani studánka tsukubai s pitnou vodou a bambusová naběračka.
Karesansui, zahrada inspirovaná zenovým buddhismem, byla vytvořená jako prostředí pro meditaci a rozjímání. Dnes se zenové zahrady a zahrádky kombinují s bonsajemi, aby oživily poněkud vyprahle působící dojem. Vznikají tak krásná zákoutí, která se dají vytvořit i v bytě nebo na sebemenším balkóně, pozor však na dostatek světla a vlhosti, které bonsaje nutně k životu potřebují. Také nesnesou mráz a chladnější počasí, proto na zimu by se měly přenést z balkónu do bytu a posadit blízko okna.
Pestrá skladba
Menší okrasné a pokud možno stále zelené dřeviny a rostliny jsou základem japonských zahrad, zejména japonský javor, zakrslé jehličnany (hlavně černá borovice), konifery, sakura se svými jemnými květy, rododendron, cesmíny, azalky, bambus, pivoňky, kamélie, čimišníky, rákos, kapradiny, velké traviny a mechy. Dá se vytvořit i impozantní skalka v kombinaci s kameny na menším svahu (například s bonsajemi, skalničkami a netřesky). Bonsaje by měly být zasazeny do speciálních misek, abychom je na zimu mohli uložit do tepla. Stejně tak můžeme učinit i s ostatními rostlinami, zejména těmi teplomilnými, které by přes zimu venku umrzly, a které máme možnost ochránit před mrazem například ve skleníku.
Ve větších nádobách pak můžeme pěstovat i jehličnany, které můžeme nechat venku po celý rok, stejně jako například bambus. Musíme ale dbát zejména na to, aby keramické či jiné nádoby (větší květináče) měly na dně dostatečnou drenáž a odtokové otvory, aby nezadržovaly vodu a kořeny rostlin pak nezahnívaly. Také by měly být dostatečně veliké, aby v nich v létě půda rychle nevysychala a v zimě naopak nepromrzala.
Dále se pak rozmísťují kameny, velmi působivá je kombinace větších travin s kameny, oblázky, bílým štěrkem nebo pískem u jezírka či potůčku.
Nášlapné kameny jsou pak typickou doménou zahrad v japonském a čínském stylu. Jsou posazeny buď do země a nebo jsou alternativou lávky a vytvářejí jakousi cestu v jezírku nebo potoce.
Jako dekorace se používají stylové sošky, hliněné a kamenné vázy a nádoby, čínské a japonské kamenné lampy, fontána a libozvučný shishi-odoshi, mechanismus z bambusu na odhánění ptactva nebo divoké zvěře.
Samozřejmě nesmíme opomenout ani zahradní nábytek, nejlépe se hodí ratanový, bambusový, dřevěný, v tradiční japonské zahradě se používají i lavičky z kamene a pískovce. Jezírko se pak dá oživit malými dekorativními koi rybkami, které dokonale doplňují pestrobarevnou paletu japonských zahrad.
Japonská zahrada je velmi lákavou inspirací už proto, že je půvabně okouzlující a je přímo stvořena k rozjímání a odpočinku. A řekněte sami, kde jinde můžete odpočívat přímo uprostřed uměleckého díla než-li v japonské zahradě?
Zdroj foto: Pixabay