O ideálním bydlení má každý z nás jinou představu. Záleží na věku, životním stylu i nátuře. Co jeden považuje za luxusní byt, může být pro jiného noční můrou. Srovnali jsme výhody a nevýhody jednotlivých typů bydlení. Volbu samotnou už necháme na vás.
Bydlení ve velkoměstě (nad 100 000) obyvatel
Centrum
Výhody: Bydlet v centru velkoměst bývá prestižní záležitostí. Nacházejí se tu historické domy s rozlehlými místnostmi a vysokými stropy. Bydlení na lukrativních adresách s sebou přináší komfort dostupnosti veškerého dění během několika minut. Pohodlné bydlení v centru velkoměst vyhovuje jak starším osobám, tak i mladým aktivním lidem, kteří milují večerní život.
Nevýhody: Jednou z hlavních nevýhod bývá zhoršená kvalita ovzduší, v horším případě i ruch projíždějících aut. Dalším problémem může být absence jakékoli zeleně, což s sebou nese i větší prašnost, zejména v letních měsících. Ceny nemovitostí i nájmu tu často bývají velmi vysoké.
Širší centrum
Výhody: Bydlení v klidnější části města s dobrou dostupností centra (cca do 20 minut) vyhledává dle statistik realitní kanceláře RE/MAX více než 60 % obyvatel velkoměst. Užít si tu můžete jak vlastní klid a městskou anonymitu, tak i procházky v parcích. Pronájem bytu v podobných lokalitách hledají jak rodiny s dětmi, tak i pracující jednotlivci, kteří chtějí mít všude blízko.
Nevýhody: I když je řeč o širším centru, stále jsme ve velkoměstě. Horší vzduch a větší prašnost jsou i tady inventářem, byť v menší míře než v úplném centru. Pozor na bydlení u magistrál a dálničních obchvatů, kde hrozí i větší hlučnost.
Periferie
Výhody: Budete mít kousek do přírody i do práce ve městě. Jde o skvělý kompromis pro rodiny s dětmi a jedince, kteří potřebují k životu zázemí velkoměsta, ale ve volný čas tráví raději na čerstvém vzduchu. Náš tip! Existují i takové městské čtvrti, které svým charakterem připomínají spíše vesnici. Takové části jsou typické pro Brno – třeba lokality Soběšice, Útěchov, Ořešín nebo Jehnice. Pokud vás tato forma bydlení zaujala, podívejte se na kompletní nabídku prodeje bytů v Brně.
Nevýhody: Nevýhodou může být problematické dojíždění příměstskou dopravou, zejména v nočních hodinách. Proto si před koupí či pronájmem nemovitosti vždy možnosti dopravního spojení prověřte. Zejména v satelitních městečkách pak může být problém i s nepohodlným bydlením „hlava na hlavě“.
Bydlení na vesnici versus menší města
Vesnický život vám nabídne klid, čistý vzduch, dostupnost přírody…. Život jakoby se tu zastavil, nikdo nikam nespěchá. Za prací a nákupy bývá ale potřeba dojíždět. Oproti tomu menší města nabídnou základní občanskou vybavenost a lze tu natrefit i na dobrou práci. Občasné cestě do velkoměsta se asi nevyhnete ani v jednom případě.
Možná úskalí bydlení na vesnici
Potřebujete-li dennodenně dojíždět do města, může vás to stát hodně sil, peněz i času. Máte-li malé děti, zvažte, zda je vhodné nechat je jezdit samotné. Kalkulujte také s tím, jak dostupná je tu lékařská péče a další občanská vybavenost. Stěhujete-li se z města na vesnici, mohou vás zaskočit i poněkud tvrdší vesnické podmínky – sněhové nadílky, občasné výpadky proudu, zvídavé sousedky a podobně.
Závěrem
Bydlení vhodné přímo pro vás si už musíte vybrat sami. Pro koupi vlastní nemovitosti jsou nyní ideální podmínky. Při výběru myslete i do budoucna. Časem mohou přijít děti nebo zdravotní problémy a najednou už se nebude jevit bydlení na samotě tak skvělé jako před lety.
Zdroj foto: Pixabay