Nátěry dřevěných ploch

Nátěry dřevěných ploch

První jarní sluneční paprsky odhalily škody napáchané zimou, třeba oloupaná nehezká okna. Stačí chvilka a s nátěry Tebal nebo Balakryl Profi budou zase jako nová. Tebal je vrchní barva k venkovním i vnitřním nátěrům oken, dveří a všech druhů dřeva i kovových částí dveří a oken pokud jsou opatřeny antikorozním nátěrem. Univerzální vodou ředitelná akrylátová barva Balakryl Profi je určena k nejnáročnějším venkovním i vnitřním nátěrům oken, dřeva a jiných stavebně truhlářských výrobků, ale i kovů, betonu, omítek, eternitu, cihel, lepenky či papíru.

Nátěrový postup

Doporučený způsob obnovy nátěru je závislý na stupni znehodnocení původního nátěru. Pokud není starý nátěr příliš poškozený, stačí jeho dokonalé umytí, odstranění nepřilnavých částí, zdrsnění a přetření emailem Tebal nebo barvou Balakryl Profi.

Pokud byl původní nátěr odstraněn až na dřevo, je třeba okno nejprve napustit a pak natřít základní barvou (viz. úpravy u nových oken níže). Tmel bychom měli používat co nejméně a na venkovních plochách vůbec. V místech, kde se tmel použije, je totiž snížena odolnost povětrnostním vlivům. Pod Balakryl Profi a Tebal se hodí akrylátový tmel na dřevo V 5013.

Při větším znehodnocení nátěru je lépe přistoupit k odstranění starého nátěru buď s pomocí chemického odstraňovače nátěrů nebo opalovací horkovzdušnou pistolí. Po opálení zůstanou na povrchu mastné zbytky z odstraňovaných nátěrů a pryskyřice. Proto je nutné po opálení ještě okna přebrousit brusným papírem, důkladně omýt ředidlem a dále postupovat jako u oken nových (viz. níže jednotlivé kroky).

  • Rovněž není možné přetírat zašedlé dřevo, protože to je již degradované. Takovou vrstvu je nutné v každém případě odstranit až na zdravé, dožluta zbarvené dřevo.
  • Při odstraňování nátěrů může dojít i k vydrolení starého sklenářského tmelu. Tím musíme tato místa opět opravit. Tmel před použitím důkladně v ruce prohněteme, aby měl stejnoměrnou konzistenci. Pokud je příliš olejovitý, zabalíme ho nejdříve do novinového papíru a přebytečný olej odsajeme. Poté se tmel vtlačí do mezer a pomocí špachtle se zahladí do roviny se starým tak, aby přilnul ke sklu a vytvořil vodotěsný spoj. Sklenářský tmel je velmi mastný a vysychá i několik měsíců. Proto se k jeho přetření vrátíme ještě jednou po jeho ztvrdnutí a důkladném omytí.
  • Při nátěru je také důležité, aby i barva vytvořila těsnění. Proto natíráme i spoj okenní tabule s rámem tak, aby barva byla asi na 2 mm skla. Zde si můžeme pomoci např. lepicí páskou, kterou nalepíme asi 2-3 mm od okraje okenního křídla na sklo. Páska se odstraňuje, když je barva téměř suchá. Kdyby uschla úplně, mohla by se sloupnout i s barvou. Jiným způsobem, je např. použití kousku překližky, který postupně při nátěru posunujeme. Tím zabráníme nerovnoměrnému přetahování barvy na skle.

Postup u nových oken

1)  Dřevo napouštíme barvou Tebakryl nebo Balakryl Profi. Pro napouštění se barva (u obou variant) zředí vodou v poměru 3 díly barvy a 1 díl vody. Zasychání trvá přibližně 2-4 h (při 20°C).

2)  Následně povrch přebrousíme brusným papírem č. 100-120 a podklad očistíme.

3)   Provedeme základní nátěr (1-2 vrstvy barvou Tebakryl – V 2038), případně univerzálním nátěrem Balakryl Profi.  Zasychání jednotlivých vrstev trvá asi 4 h (při 20°C).

4) Jednotlivé vrstvy brousíme brusným papírem č. 150-180. Podklady vždy před dalším natíráním očistíme.

5)  Můžeme aplikovat vrchní nátěr lesklým emailem na okna Tebal (V 2028) nebo barvou Balakryl Profi (lesk nebo hedvábný mat).  Pro zasychání emailu Tebal počítejte 12-24 h (při 20°C), u barvy Balakryl Profi asi 4-6 hodin.

Značka Balakryl

Dnes již legendární značka nátěrových hmot Balakryl se zrodila v polovině 80. let min. století. Na konci roku 1985 byla zastavena výroba rozpouštědlových barev a výrobní program se zaměřil na ekologické disperzní nátěrové hmoty. Jejich raketový vzestup se datuje rokem 1987, kdy byla představena nová barva – Balakryl V 2045, která si brzy získala početnou obec zákazníků. Od 6. dubna 2009 patří značka Balakryl pod křídla americké společnosti PPG.¨

Zdroj foto: Pixabay

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články