Nejčastější chyby při zařizování interiéru

Nejčastější chyby při zařizování interiéru

Už jste se někdy procházeli po rušné ulici a počítali na kolik módních „trapasů“ jste během své procházky narazili? Tohle se může stát i ve vašem bytě. Pojďte se tedy seznámit s nejčastějšími chybami, které podle renomovaných odborníků děláme při zařizování interiéru…

Málo je někdy více

Známý psycholog a sociolog Erich Fromm, rozdělil lidi na základě jejich dominantních vlastností. Zjistil, že někteří z nás, mají v sobě zakódovanou tzv. křečkovskou neboli sběratelskou povahu. Tato charakterová črta se projevuje potřebou neustále se obklopovat spoustou věcí. Mít hromady jídla, oblečení nebo interiérových doplňků, na jedné straně představuje pocit zajištění a bezpečí, ale z hlediska zdraví a designu jde o elementární chybu.

Velké množství dekorací a nábytku v jakémkoliv typu prostoru:

  • působí chaoticky
  • místnost opticky zmenšuje
  • působí nepřirozeně a nevkusně
  • je zbytečným lapačem prachu
  • dělá místnost méně vzdušnou a tmavou
  • může být nebezpečné – i při malé nepozornosti můžete dekoraci rozbít nebo poškodit a navíc si můžete ublížit i vy sami
  • snižují úroveň pohodlí a komfortu na úkor prostoru

Nekopírujte!

Dělat kopie cizího prostoru je neprofesionální a neosobní. Každý interiér by měl mít originální charakter. Měl by co nevíce odrážet charakter jeho majitelů a zároveň poskytovat maximální bezpečí, pohodlí a komfort. Před každým návrhem, byste se měli podrobně seznámit s barevným, dispozičním a materiálovým řešením každé místnosti, včetně jednotlivých kusů nábytku a dekorací. Tento postup připomíná nákup oblečení nebo bot. Je logické, že nic z toho si nevezmete bez vyzkoušení. A tak to je i s řešením interiérů…

Schovejte kabely!

I přes různé inovace ještě stále žijeme v zajetí kabelů. Ty nejenom že narušují estetickou úroveň bydlení, ale jsou vážnou, častokrát nenápadnou bariérou, která může lehce způsobit ošklivý úraz. Nejrizikovější skupinou jsou děti, staří lidé a domácí mazlíčci.

Příliš mnoho tiskovin…

Velké množství obrázků, obrazů, fotografií nebo knih působí velmi rušivě a interiér tak ztrácí svoji osobitost. Pokud nechcete množství tiskovin eliminovat, měli byste popřemýšlet nad efektivním úložným systémem. Nesnažte se sladit za každou cenu. Někteří lidé se domnívají, že když mají interiér laděn do určitých barev, ty se musí v celém prostoru opakovat. Všudypřítomná stejnobarevnost je nudná a působí podivně. Proto se nebojte experimentování. Velmi populární je eklektický styl, spojující různorodé prvky včetně barevných kombinací v jeden kompaktní celek. Zařizujte, ale uváženě!
Mezi nejčastější chyby v zařizování interiéru patří:

  • špatný výběr nábytku – barva, linie i materiálové řešení zařízení by měly odpovídat dispozicím, velikosti i atmosféře místnosti, do které je určen
  • orientace na velké kusy nábytku – velké kusy nábytku nejsou moderní a prostor zbytečně zatěžují
  • nesprávné umístění a kombinace nábytku – moderní interiér by měl být vybaven menšími kusy nábytku, které se vzájemně doplňují, a se kterými se dá dobře manipulovat. Tato kombinace působí lehce a zároveň umožní flexibilně variovat atmosféru místnosti.

Nezapomínejte na osvětlení

Někdy je prostor osvětlen nedostatečně a jindy zas příliš. Problém je neznalost ve výběru osvětlení a jeho následném umístění. Patřičnou pozornost věnujte doplňkovým osvětlovacím tělesům. Ta dodávají prostoru hloubku a zároveň figurují jako designový prvek. Velmi kriticky se světoví designéři vyjadřují například k lávovým lampám, které považují za nesmyslný výstřelek, který nemá v interiérech co dělat… 

Koberec vždy zakotvěte

Možná, i vy patříte k těm, kteří mají kus koberce umístěn ve středu místnosti bez jakéhokoliv ukotvení a kolem něj „pluje“ nábytek a spousta dalších věcí. Tento způsob zařizování je nesprávný!  Koberec by měl být vždy zachycen alespoň nějakou části nábytku. 

Nekupujte výstřelky bez uvážení

Být módní neznamená, že budete kupovat každou maličkost, která je momentálně trendy. Pokud chcete svůj domov občerstvit něčím zvláštním, vybírejte uvážlivě a volte raději kvalitní a nadčasový design. Tady nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě a osobitosti jednotlivých prvků…

Zdroj foto: Pixabay


Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články