Zahrady a prostranství kolem domů netvoří pouze živá příroda, stromy, trávníky, květiny. Jejich vzhled a atmosféru do značné míry dotvářejí také neživé prvky a i ty mají na charakter a ráz celé zahrady zásadní vliv. Pojďme si představit alespoň některé způsoby využití kamene v zahradě.
Založte si skalku, bude vám dělat radost po celý rok
Kamenivo je obecně jedním ze základních stavebních materiálů, a není proto překvapením, že i na zahradě a na prostranstvích kolem domů nachází rozličné využití. Typickou součástí českých zahrádek jsou už od pradávna skalky osázené pestrobarevnými květinami a nejrůznějšími druhy skalniček.
Každý skalničkář vám řekne, že základem a polovinou úspěchu zdravé skalky jsou vhodně zvolené, pokud možno zajímavé kameny. Dle jejich vzhledu, velikosti a barevnosti poté pěstitel volí nejvhodnější rostliny k osázení skalky. Milovníci skalek tak stále častěji využívají kromě kamenů přítomných na místě či v okolí budoucí skalky i zajímavé kameny dovezené z větší vzdálenosti – například z lomů, kde jsou často k vidění oxidací krásně zabarvené kameny různých velikostí a tvarů.
Využijte vlastností oblíbených gabionů
Zajímavé architektonické řešení pro svažité zahrady nabízí horizontální oddělení jednotlivých stupňů pomocí v poslední době velmi populárních gabionů. Tyto konstrukce z ocelových sítí vyplněné okrasným kamenivem díky přírodnímu původu a barevnosti používaného lomového kamene působí velmi přirozeně. Pro zvýšení soukromí a odhlučení můžete využít gabionové stěny a ploty, které zároveň plní i dekorativní funkci. Gabiony vám mohou dále posloužit také jako obrubníky, květináče, konstrukce bylinkových záhonů, zahradního nábytku či dekoračních sloupů. Využití najdou i jako ohraničení bazénu, okrasné zídky či moderní oplocení pozemku.
Že se jedná o velmi oblíbený a v současnosti módní materiál potvrzuje Ing. Jiří Vrba, ředitel prodeje společnosti Českomoravský štěrk, která je členem skupiny HeidelbergCement v České republice: „Poptávka po lomovém kameni k výplni gabionových konstrukcí v našich provozovnách stále roste. Klienti oceňují zejména možnost zvolit si barevnost kameniva pro svou zahradu – ta může být nejen šedá či šedomodrá, ale díky působení oxidů železa i hnědá až hnědočervená“. K nejoblíbenějším druhům dekorativního kamene dle Ing. Vrby patří žula, droba, rula a pískovec.
Pusťte kámen do okolí vašeho domu a vyzkoušejte netradiční řešení chodníčků
Kromě v současnosti hojně užívané betonové zámkové dlažby se pro stavbu chodníčků často využívá i dekorační kamenivo a popularitě se stále těší také klasická kamenná dlažba. Zajímavý nový chodník si však můžete vytvořit například i s pomocí okrasných kamenů – „šlapáků“ – umístěných v trávníku. Zahradu si můžete ozvláštnit také využitím štěrkových ploch nebo povrchů tvořených přírodním kamenivem ve směsi se speciálními pryskyřicemi či betonovou směsí. Využití nacházejí v okolí bazénů, v pergolách, na schodištích, či u parkovacích a příjezdových ploch rodinných domů. Štěrk , často dodávaný ve velkoobjemových vacích Big Bag, také často slouží jako materiál odvádějící drenáží vodu z okapů, a tudíž zabraňující vlhnutí zdiva domu.
Vhodně tvarované kameny mohou být dekorací vaší zahrady samy o sobě – mohou sloužit například jako květináče či suplovat funkci zahradního nábytku. Věříme, že nyní jste načerpali dostatek inspirace pro využití kamene v zahradě.
Zdroj foto: Pexels