Pasivní dům za 5 dní

Pasivní dům za 5 dní

Za více než dvanáct hodin klesla teplota v tomto domě jen o 1,5 °C. Venku bylo přitom -12 a topení vypnuté. Tak to totiž v pasivních domech funguje. Teplo zůstává uvnitř. Majitel novostavby, která splnila parametry pasivního domu, tak dosáhne jako první v této kategorii na státní dotaci.

Otakar Jiránek žije tak, jak hlásá. Před dvaceti lety jako první začal prosazovat na českém trhu biopotraviny. Je ředitelem firmy Country Life sídlící v Nenačovicích v budově, která vznikla z bývalého kravína a dřevěné přístavby.

Svými parametry se řadí k prvním pasivním stavbám u nás. Pro svůj vzhled dostala příznačný název „Archa“. Jen před pár dny se nastěhoval v Loděnici u Prahy do nového rodinného domu. Samozřejmě pasivního.“Nechtěl jsem už za sebou nechávat ´uhlíkovou stopu´, bydleli jsme v Praze a do Nenačovic dojížděli, teď to máme se ženou do práce jen čtyři kilometry, to lze dojet i na kole. Měl jsem představu rychlé stavby, a to samozřejmě znamenalo montovaný dům, ovšem s parametry pasivní stavby,“ vysvětluje Jiránek.

Stavba rychlostí blesku

Přípravě stavby věnoval Otakar Jiránek maximální pozornost, stejně tak výběru dodavatele. Díky tomu vše zvládl za neuvěřitelně krátkou dobu. Základová deska byla hotová za tři týdny, hrubá stavba domu za pět dní.

Začal se stavět 9. listopadu 2009, pátý den, 13. listopadu, už mohl proběhnout tzv. Blowerdoor test , při němž se zjišťuje objem vzduchu unikající netěsnostmi v plášti budovy. Dopadl výborně, hodnoty dosáhly n50,N = 0,43/h (požadovaná hodnota je přitom n50,N= 0,6/h.

Zdroj foto: Pixabay

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články