Jaro je období, kdy je nejvyšší čas promýšlet a postupně realizovat svůj sen a příjemném posezení v letním parnu. Pergola jakožto více či méně složitá dřevěná konstrukce musí být praktická, měla by splňovat naše potřeby a svým vzhledem vhodně zapadat do prostředí zahrady.
Slouží-li pergola jako samostatný prvek v zahradě určený pro krátkodobé spočinutí např. v podobě četby, či individuální posezení s kávou, její rozměr obvykle nepřesáhne 2m3. Pod konstrukci, která funguje i jako opora pro popínavé rostliny se v tomto případě snadno vejde krátká lavička, případně odkládací stolek. Pergola může být velmi jednoduchá a nábytek v ní bude mobilní nebo lze zvolit konstrukci, která je kompaktní, velice stabilní a lavička je její pevnou součástí. Taková stavba působí velice romanticky a přirozeně, neboť ji okolní rostliny a keře brzy pohltí . Čas strávený v takovém prostředí je okamžikem, kdy se uživatel sám stává součástí zeleně. Vždyť co je krásnějšího než nadechnout se vůně růžových květů pod obloukem, který je jimi obsypán nebo být schován ve stínu mohutné vistárie, které masivní rovná konstrukce vytváří pevnou oporu?
Pokud má však pergola plnit funkci letního obývacího pokoje, kde rodina tráví společné chvíle při jídle, hrách a setkáních s přáteli je třeba si vyčlenit prostor mnohem větší. Při umístění jednoho stolu a 4 židlí musíte počítat minimálně s 8m2, chcete-li pod konstrukci umístit i krb, odkládací stolky a ozdobný květináč, počítejte s prostorem kolem 12m3 a více.. Pro pergolu s takovýmto určením je nejvhodnější umístění co nejblíže domu. Když to tvar domu a skladba fasády dovolí, je ideální postavit pergolu v návaznosti na dům např. nad vchodem do zahrady nebo jako funkční výplň koutu budovy. Takovéto pergoly bývají nejoblíbenější neboť se stávají součástí obydlí a investice do nich se vzhledem k častému využívání opravdu vyplatí.
Před stavbou každé pergoly je třeba zjistit, zda je možné sloupky pergoly kotvit přímo do fasády domu. Pokud to možné není, je třeba zvolit správný typ kování pomocí něhož přikotvíme stojky k terénu. Jiné patky jsou určeny na měkký podklad ( trávu, záhon ), jiný na dlažbu či dřevěnou podlahu. Patky v obou případech musí být pozinkované, aby odolaly korozi a neničily dřevo. Sloupky volíme masivní minimálně 70x70mm, ze dřeva vysušeného tak, aby změny venkovních podmínek neovlivňovaly jeho vzhled a tvar. Vlhké dřevo má tendenci se kroutit a praskat a to v případě těsného umístění pergoly u domu není žádoucí. Pokud bude pergola rozlehlá, tzn. dlouhá více jak 4m je dobré volit sloupky alespoň 90x90mm a stejně tak silnou i střešní konstrukci. Materiál v těchto parametrech působí mohutně, nedeformuje se a pokud jsou trámky lepené unesou i velké zatížení.
Zátěž je třeba mít na paměti, když bude pergola zastřešená. Na zastřešení je možné použít dřevěné palubky kryté asfaltovým šindelem, v tom případě nesou konstrukční hranoly vedle váhy spadnuvšího sněhu a vody i dřevo a krytinu. Odlehčenou variantou jsou polykarbonátové desky, které navíc prostor pod pergolou nezastíní. Propustnost světla je v tomto případě veliká avšak sluneční paprsky lze snadno odstínit rákosovými nebo bambusovými rohožemi.
Aby posezení působilo příjemně a nebylo třeba se schovávat před nepříjemnými pohledy sousedů, je vhodné doplnit konstrukci okrasnými mřížemi nebo plnějšími dělícím stěnami. Ty vytvoří intimní kout, chráněný proti větru nebo zdobený popínavými rostlinami. Pergola se dá rozšiřovat i postupně. Závěsné nebo vestavěné truhlíky na květiny, snížené podhledy z jednoduchých treláží, boční nebo čelní stěny fungující jako zábradlí. Každý může popustit uzdu své fantazii a hlavně požadavkům, které na posezení na čerstvém vzduchu klade. Problém však může nastat s realizací, kdy výroba na míru, může dokončení stavby zdržet. Proto plánujte včas za použití dostupných informací nebo si nechte poradit přímo u dodavatele, který díky zkušenostem a odborným znalostem vhodně doporučí zkonstruovat pergolu tak, abyste jste si ji co nejdříve a k plné spokojenosti užili.
Než začnete stavět pergolu svépomocí
Postavit si pergolu se může jevit jako snadný úkol, ale i při stavbě jednoduché konstrukce je třeba brát nazřete několik pravidel.
Pravidlo 1. Nepodceňovat výběr dřeva
Dřevěné stavby a konstrukce bývají nejčastěji vyráběny z tuzemského jehličnatého dřeva. To by mělo být při stavbě a následném nátěru řádně vysušené na max. 15% vlhkosti. Vlhčí dřeva se špatně opracovávají, v průběhu velice krátké doby začnou pracovat a v praskat. Povrchově upravovat vlhké dřevo je nejen nepohodlné, neboť dřevo stále „vystrkuje fousy“ a nedosahuje se tak hladkého povrchu, ale navíc hůř ochranné látky a barvu nasává.
Pravidlo 2. Dobrý základ
Pergola stojí na nosnících jejichž pevné spojení s terénem nejvíce ovlivňuje stabilitu konstrukce. Není třeba hned stavět mohutnou betonovou desku a k ní kotvit jednotlivé stojky pergoly. Důraz je třeba klást spíše na kování do nějž sloupky připevníte. Kotvy lze upevnit samostatně buď zabetonováním nebo přišroubováním k betonovému pilotu.
Pravidlo 3. Zorientovat pergolu podle slunce
Je příjemné sedět v posledních paprscích zapadajícího sluníčka, ale už méně příjemné je sedět v době oběda pod palbou poledního žáru. Postavení pergoly je proto třeba uzpůsobit orientaci zahrady, stínových míst apod. Při plánování využít i mříží a dělích stěn, které nepříjemné paprsky nebo vítr odcloní.
Pravidlo 4. Mohutnost pergoly není nejdůležitější
Představa, že čím silnější trámky pergolu ponesou tím lépe není vždy nejlepší. Mnohem větší pozornost j třeba dát příčným a vazným střešním ráhnům, které ponesou celou váhu střechy. Sílu sloupků odvozujte spíše od váhy střešní konstrukce. Pokud plánujete pevné zastřešení využívejte sloupků min. 90x90mm a lepených střešních hranolů.
Pravidlo 5. Zastřešit pergolu s rozmyslem
Zastřešit pergolu se zdá být praktické, ale pozor. Umisťujete posezení hned u prosklených dveří na terasu? Nebude Vám pevná střecha ubírat světlo v místnosti? Chcete použít polykarbonát jako střešní krytinu? Uvědomuje si, že mohutná plastová ploch může působit v zeleni zahrady rušivě? Plánujete do pergoly umístit krb? Jste si vědomi, že pokud nevytáhnete krbový komín až nad střechu, budete mít kouře plný prostor kde sedíte?
Pravidlo 6. Hřeby jsou přežitek, pozinkované kování je standard
Používat hřebíky v dnešní době je už opravdu krok zpátky. Pozinkované vruty stejně jako kovové patky jsou nyní již standard. Vruty mají mnohem lepší pevnost a udrží dřevo pohromadě i v době kdy silně pracuje. Pozinkováním jak u spojovacího materiálu tak u kotvících patek zabráníte oxidaci kovu i po mnoha letech.
Pravidlo 7. Mříže, zástěny a drobné doplňky to je pergola pro radost
Představa, že pergola jsou 4 stojny s pevnou střechou, je možná pouze v začátcích. Postupem času jistě přijdete na to, že aby byl pobyt v zahradním posezení příjemný, nesmí chybět v pergole mřížka s popínavou květinou, pevný kout s možností odkládací plochy, zástěny proti průvanu a spousta dalších drobností, které celý pobyt zpříjemní.
Proto než se pustíte do stavby pergoly, promyslete vše výše uvedené a i když se na trhu nabízí řada stavebnicových systémů, pokuste se nepodlehnout jednoduchosti, ale domyslet pergolu tak, aby vám dlouho a k plné spokojenosti sloužila.
Zdroj foto: Pexels