Ložnice – místo kde strávíte až třetinu svého života. Ložnice – po koupelně druhé nejintimnější místo v bytě či domě. Nechte nám pomoct Vám vybrat tu nejlepší postel do Vaší ložnice, ať se Vám krásně spí…
Ložnice
Ložnice či místo na spaní je přirozeně zcela nezbytnou součástí obytného interiéru. Máme pro vás několik tipů a inspirací. V každém případě je pak dobré vybírat nejen podle praktických, ale také podle estetických či „pocitových“ parametrů, protože v ložnici se musíte dobře vyspat, to znamená uvolnit se, cítit se dobře, zrelaxovat a nabrat síly. Nechte se inspirovat!
Staří lidé?
Jinak bude vypadat ložnice pro mladý pár a jinak pro pár starších a mnohdy těžko mobilních lidí. Tady se rozhodně nehodí pořizovat sice efektní, ale zároveň problematickou nízkou postel, ze které se poměrně obtížně vstává.
Studené a nebo teplé barvy?
Ložnice je klidovou místností a primárně je místem ke spaní, sekundárně pak budoárem. V ložnici byste si měli odpočinout. Teplé a nebo přímo expresivní či rovnou „vášnivé“ barvy jsou příjemné na pohled ale možná se opravdu dá doporučit spíše klidovější řešení.
TIP: nebojte se používat studené barvy a pokud budete chtít místnost trochu „ohřát“, pak můžete použít barevnou intimní lampu.
TIP 2: pro alergiky bude lepší méně textilií, ve kterých se dobře daří roztočům. Volte raději více snadno omyvatelných povrchů.
Romantika?
Pamatujte, že rudé hluboké tóny, množství textilních doplňků a svíček, to vše jsou hezké a smyslné dekorace. Zkuste ale třeba romantiku ala bílá barva, bílá jako jsou např. bílé svatební šaty, bílé růže. A bílá dovede bít také velmi elegantní, zvláště v kombinaci s kontrastní černou barvou.
Výrazné odlišení?
Zkuste jednu stěnu udělat tmavší, než ostatní, které mohou zůstat např. bílé, a pak na té tmavší stěně nechte třeba zasekat niku. Její nasvícení je velmi efektní.
TIP: na druhé straně stěny, kde budete dělat niku, si udělejte šatní skříň, kterou můžete „zapustit“ do stěny, čímž v ložnice získáte objem, do kterému můžete zapustit niku
Zdravotní matrace
V posteli strávíme průměrně třetinu svého života. Měli bychom proto mít na zřeteli kvalitní postel, vhodnou matraci, případně lůžkový rošt. Předpokladem zdravého spaní je hygiena postele, která zaručuje obnovu imunitního systému. Postel má být vzdušná, aby nebyla útočištěm bakterií a roztočů. Rozumnou volbou se ukázaly například postele z přírodních materiálů, jako jsou borovice, dub apod. Představujeme širokou nabídku postelí různých designů, které můžeme zařadit mezi ty „bezpečné“. Postele z masivu, patří již mezi ekologický výrobek. Mezi postele velmi praktické a pohodlné, můžeme uvést například postele společnosti Intermeble.
Zdravé lůžko poznáme hlavně podle toho, jak se nám v něm spí. V posteli strávíme zhruba třetinu dne, zaměříme se proto především na výběr vhodné postele.
Předpokladem správného držení páteře je anatomicky správná podpěra těla. Měkké lůžko způsobuje prohýbání páteře do oblouku a nadměrné napínání svalů. Tvrdá postel nesprávně podepírá ramenní a kyčelní klouby a stlačuje meziobratlové ploténky. Dobrá postel musí být vždy přizpůsobena naší výšce a váze s ohledem na náš zdravotní stav. Důležitým je samozřejmě finální výběr matrace.
Důležitá je i hygiena postele
Druhým předpokladem zdravého spaní je hygiena postele, která zaručuje obnovu imunitního systému. Postel má být vzdušná, aby nebyla útočištěm bakterií a roztočů. Má se skládat z několika vrstev, volně položených přes sebe. Jen tak zajistíme dostatečné větrání a hygienu lůžka. Velmi důležitým je rovněž výběr materiálů lůžkovin. Představujeme Vám lůžkoviny z přírodních materiálů, lůžkoviny z vlny. Protože se v noci potíme, s čistotou lůžka souvisí i použitá textilní vlákna, nejlépe přírodní (vlna, bavlna) s možností praní nebo čištění. Zdravé spaní se prodraží, ale vložené finance se nám několikanásobně vrátí v potřebné regeneraci organismu a dobré náladě. A co víc ? Například vlněné lůžkoviny nám v dlouhých zimních dnech ušetří spoustu financí za zbytečné placení energie.
Zdravé spaní se prodraží
Investice do zdravého spaní se nám několikanásobně vrátí v potřebné regeneraci organismu a dobré náladě. Na trhu je několik druhů matrací a lůžkových roštů, mezi nimi lze snadno rozpoznat i takzvanou zdravotní matraci. Zdravotní není každá matrace, kterou výrobci jako zdravotní označují. Nejjednodušším a nejrychlejším vodítkem je údaj o sazbě DPH. Jen zdravotní matrace s certifikátem mají sníženou sazbu z 19 na devět procent.
Skutečná zdravotní matrace je určena pro zmírnění konkrétních zdravotních obtíží, může být například antialergická, může působit proti proleženinám nebo být speciálně upravena pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko. V případě, že se člověk rozhodne koupit zdravotní matraci, měl by si především uvědomit, že matrace sama o sobě neléčí. Označení „zdravotní“ ukazuje jen kvalitu a výhody výrobku.
Zdroj foto: Pixabay