Jak vybrat správného pomocníka pro malování
Možná jste se právě rozhodli, že malování tentokrát nenecháte na malířské firmě, ale zvládnete sami. Kvalitní nátěrové hmoty dnes seženete téměř na každém rohu, s pomocí prodejního personálu si vyberete vhodný materiál a pracovní postup si nastudujete na obalu. Dalším důležitým krokem je výběr nanášecích prostředků, jako jsou štětce nebo válečky. Pokud v tomto bodě ztrácíte jistotu, čtěte následující řádky.
Při penetrování nemá štětka konkurenci
U penetračních nátěrů se nejlépe uplatní klasická malířská štětka. Při nanášení štětkou si totiž můžete lépe kontrolovat a případně i regulovat množství nanesené penetrace podle savosti podkladu. Například při penetraci sádrokartonových povrchů je velký rozdíl mezi savostí tmelených míst a ostatní plochy. „Pokud bychom penetraci na sádrokartonovou zeď nanesli válečkem, na některých místech by se okamžitě vpila a tak neplnila svůj účel, zatímco na jiných by jí byl dostatek,“ vysvětluje Radovan Cita, technický poradce sítě Dům barev, která kromě nátěrových hmot nabízí i vlastní značku štětců, válečků a pomůcek pro natírání s názvem PROGold. „Já osobně používám na penetrování vždy štětku s klasickými prasečími štětinami, na rozdíl od syntetických vláken penetraci lépe nasakují,“ doplňuje Radovan Cita.
Také u dříve běžných nátěrů vápnem je štětka ideálním pomocníkem, navíc s ní lze natírat i nesoudržné povrchy, tvořené často mnoha vrstvami starých nátěrů. Použití válečku by v tomto případě způsobilo tzv. narolování původních nátěrů. Štětku lze použít i na tradiční malířské nátěry klasického typu založené na obsahu kaolínu, které se hodí pro nenáročné aplikace, například sklepy či garáže. Takovým nátěrem je například Primalex Standard.
Malířské štětky hranatého nebo kulatého tvaru a různých velikostí jsou zpravidla osazeny vlákny z přírodních štětin. Jejich délka je měřítkem kvality a ovlivňuje cenu výrobku. Levnější jsou tak štětky s kratšími vlákny vhodné především pro hobby použití, štětky s dlouhými štětinami využívají především profesionálové. Dům barev nabízí kulaté i hranaté štětky PROGold, které jsou osazeny kvalitními štětinami. Kromě toho obsahuje nabídka této značky i štětky se syntetickými štětinami vhodné především pro malířské práce na nových a hrubých omítkách a zednické práce.
Na malování kvalitní barvou použijte váleček
U dobře upravených povrchů v interiérech lze s úspěchem využít malířské válečky. Jsou vhodné především pro aplikaci malířských nátěrů vyšší kvality s vyšší kryvostí, kde hraje roli zejména aplikace tenčí vrstvy a rovnoměrnost aplikace. Klasikou pro nejširší použití jsou univerzální válečky, zpravidla s potahem z polyesterových vláken, například malířský váleček VESTAN z prodejen Dům barev. Polyesterový potah je přitom cenově nejpříznivější, ale také nejméně vydrží. Tyto válečky jsou tak vhodné především pro domácí kutily.
Pokud chcete váleček kvalitnější, pořiďte si s povrchem z polyakrylu, například univerzální váleček PROGold 2014 nebo 2015. Oba typy válečků můžete mít v délce 18 nebo 25 cm. Mají polstrování v tloušťce 4 mm, což oceníte při natírání povrchu, který není zcela rovný – jak u omítek v interiérech, tak i v případě použití na fasádách.
Nejkvalitnější jsou válečky polyamidové (např. univerzální váleček PROGold 2012 TripleRED), které také vydrží nejdéle. Díky delšímu vlasu a silnějšímu polstrování jsou vhodné i na hrubší povrchy, například fasády (fasádní váleček PROGold 2021, fasádní váleček TripleRED).
Další pomůcky
Kromě štětky nebo válečku, ale využijete i další náčiní a pomůcky. Prodejny Dům barev například nabízejí tzv. váleček do rohu. Váleček Perlaflor do rohu s polyakrylovým potahem a délkou vlákna 18 mm je kromě vnitřních nátěrů vhodný i pro vodou ředitelné barvy např. na dřevo a kov. Pokud jste ale malíř-začátečník, použijte pro aplikaci nátěru v rozích raději klasický plochý štětec. V rozích a na špatně přístupných místech můžete použít i tzv. zárohák. To je vlastně plochý štětec s dlouhým držadlem, jehož hlava je postavena našikmo, takže se s ním dostanete opravdu všude, například i z a topení.
Při nakupování náčiní nezapomeňte k válečku přikoupit také plastovou mřížku pro odstranění přebytečného nátěru po namočení válečku a rovnoměrné rozložení nátěru po obvodu válečku, a případně i tzv. vaničku. „Vaničky i mřížky jsou běžně v této nabídce: mřížka a vanička pro váleček délky 10 cm, pro váleček délky 18 cm a do třetice pro váleček délky 25 cm,“ popisuje Radovan Cita a dodává: „Práci pomůže ulehčit také teleskopická tyč, na kterou váleček nasadíte a zvýšíte tak svůj dosah. Dům barev nabízí dvě délky, a to 1 – 2 m a 1,5 – 3 m, v hobby nebo v profi kvalitě.“ Více o nanášecích prostředcích i nátěrových hmotách vám řekne prodejní personál sítě Dům barev.
Zdroj foto: Pexels