V rámci valné hromady Cechu kamnářů ČR konané v květnu tohoto roku v Táboře byli vyhlášeni vítězové letošního ročníku soutěže ZLATÝ PLAMEN o nejpovedenější individuálně stavěná interiérová topidla – krby, kachlová kamna a kachlové sporáky. Přehlídka soutěžících realizací českých kamnářů byla velmi pestrá a ukázala skutečný potenciál tuzemských řemeslníků v oboru „kamnářství“.
Myšlenka soutěže Zlatý plamen vznikla na základě inspirace podobnými soutěžemi v ostatních oborech stavebnictví, kde je každoročně oceňováno několik nejlepších domů, zahrad, veřejných prostor a dalších architektonických či výtvarných počinů. A protože individuální krby a kamna jsou jistým druhem mikroarchitektury a jako taková jsou pevnou a z hlediska kvality bydlení i podstatnou součástí domu, dostala soutěž v letošním roce svou konkrétní reprezentativní podobu. Díky podpoře kamnářského cechu se účastnilo celkem 75 realizací firem z celé české republiky, mezi nimi i opravdu unikátní díla, některá až uměleckého ztvárnění.
Soutěž byla vyhlášena v celkem šesti hlavních kategoriích – kamna, sporáky, krby, speciální topidlo, rustikální design a moderní design. Výsledky jsou o to zajímavější, že o vítězích rozhodlo hlasování samotných stavitelů, členů cechu, a dá se proto říci, že titul udělila „odborná porota“.
V kategorii KAMNA, kam dle definice kamnářských norem spadají stavěná akumulační či kombinovaná kamna s vysokoteplotním topeništěm a tahovým systémem, byla oceněna stavba z dílny firmy Jana Temra z Brandýsa nad Labem. Vítězná kachlová kamna jsou umístěna ve stylovém rodinném domě, kde slouží jako hlavní zdroj vytápění po celou topnou sezónu. Zdrojem energie je šamotové biotopeniště, které dosahuje účinnosti spalování vysoko přes hranici 80%. Akumulaci zajišťuje tahový systém stavěný původními kamnářskými postupy, tedy ze šamotových cihel a plátků na kamnářskou hlínu. Celková délka tahů je několik metrů, hmotnost šamotu v topidle je přes 3 tuny a díky tomu je provoz kamen maximálně komfortní – přikládání jednou až dvakrát za den.
SPORÁK od p. Mojmíra Jauerniga z Hanušovic na Šumpersku ovládl kategorii vyhrazenou kuchyňských kachlovým sporákům, laiky často chybně nazývaným „pec“. Z části jde opět o konstrukčně klasicky řešený spotřebič určený tentokrát k vaření na rozměrné plotně a pečení v troubě. Zároveň je ale maximálně využit potenciál topeniště a teplo ze spalin je v případě přepnutí klapky akumulováno do vytápěné lavice a vyhřívaného opěradla. Sporák je tak schopen vytápět většinu celého domu s pohodlnou akumulací a navíc zdravým sálavým teplem bez víření prachu.
Nejpovedenějším KRBEM roku 2010 se stala stavba firmy Ivo Bartoše (shodou okolností opět z obce Hanušovice) kombinující prvky extravagantní moderny i klasického vzhledu – rádiusové prosklení atypického a asymetrického formátu je velmi neobvyklé, tím spíš, že je kombinováno s rustikální lícovou cihlou. Oblé linie na sebe harmonicky navazují a dotvářejí tak příjemnou atmosféru otevřeného ohně. Krbová vložka je zvolena kvalitní, s přesnou regulací a velmi dobrou účinností a tedy i emisemi škodlivin. Dvířka jsou výsuvná se spolehlivým mechanismem a krb se tak dá po omezenou dobu provozovat i jako zcela otevřený. Teplý vzduch je rozveden do celkem třech místností, které v mezidobí příjemně vytápí. Hoření je regulováno elektronicky pomocí řídící jednotky a motorizované klapky, to vše umně skryto v tělese krbu.
SPECIÁLNÍM TOPIDLEM roku 2010 se stala historická kachlová kamna stavěná kamnářem Vítem Peškem z Českého Krumlova. Topidlo svým charakterem zcela odpovídá umístění v nádherně rekonstruované tvrzi na Plzeňsku. Přes tvarově historický plášť tvořený originálním ručně modelovaným kachlovím páleným tzv. na oheň (tedy v peci vyhřívané ohněm, nikoli plynem či elektřinou), je uvnitř schováno opět technicky vyspělé zařízení – šamotové biotopeniště a akumulační tahový systém. Přikládání je řešeno z chodby, za kamny je situováno zvýšené vytápěné ležení pro pět lidí. Svým sáláním kamna vytápí kamennou vstupní halu, chodbu a pokoj pro hosty.
Od stejného autora, pochází i další oceněné topidlo, tentokrát replika gotických kachlových kamen – kategorie RUSTIKÁLNÍ DESIGN. V tomto unikátním kabátě se skrývá dokonce ještě modernější technika než v předchozích případech, a to šamotové biotopeniště poslední generace s dokonalejší izolací stropní desky a tedy ještě vyšší účinností a zcela minimálními emisemi škodlivin. Na něj je dále napojen ultraakumulační systém KMS schopný zajistit náběh na provozní teplotu už během první půlhodiny topení a zároveň akumulaci až o polovinu vyšší než u běžného šamotu. Kamna jsou osazena zakázkově vyrobenými kovanými dvířky, která skrývají z normy povinný prosklený přikládací otvor. Kachle jsou vyráběné stejnými postupy jako v době vzniku podobných kamen, tedy v období gotiky – ručně formované, některé točené na hrnčířském kruhu, neglazované a pálené v peci na dřevo. Není divu, že tato kamna ocenila zvláštní cenou i rada Cechu kamnářů ČR jako neobvyklý počin v oblasti „umělecké kamnařiny“.
Na závěr vyhlášená cena v kategorii MODERNÍ DESIGN byla všemi dychtivě očekávaná, protože ze strany českých zákazníků je stále intenzivnější poptávka po netradičních tvarových řešeních a i čeští kamnáři měli v tomto smyslu co nabídnout. Nakonec uspěla designová kachlová kamna z poděbradské firmy p. Štefana Székelyho, která krásně kombinují klasickou funkci kamen, tedy špičkovou účinnost a komfortní akumulační provoz, s „trendy“ materiálem – velkoplošnými keramickými kachlemi. Lavice k sezení umístěná vedle kamnové vložky a opatřená vytápěným opěradlem pomocí systému tzv. hypokaustu (bezprašného uzavřeného teplovzdušného okruhu) přímo vybízí k usednutí se sklenkou dobrého červeného.
Zdroj foto: Pixabay