Poslední díl našeho seriálu je tak obsáhlý, že jsme se ho rozhodli rozdělit na dva díly. Věnuje se všem malým spotřebičům v kuchyni.
V dnešní uspěchané době se maximálně snažíme využít čas k vaření a zlepšení tohoto procesu pomocí kuchyňských drobných spotřebičů. Mezi tyto moderní úsporné pomocníky patří zejména varná konvice, espresso, multifunkční mixér, topinkovač, kráječ. Provoz domácnosti ale usnadňují také vysavače, ochlazovače vzduchu pro parné dny atd. Uživatelé i výrobci přicházejí se stále novými náměty, jak lze šetřit čas v domácnosti využitím stále dokonalejších spotřebičů. Jejich nabídka na trhu je bohatá co do pestrosti sortimentu, jakosti výrobků i cen. V posledních letech výrazně vzrostla úroveň českých elektrospotřebičů, které jsou mnohdy srovnatelné s dovozovými výrobky. Přesto stále více výrobků pochází ze zahraničí a volíme si je často díky značce a atraktivnějšímu designu.
Užijme si dobré ráno…
Když se ohlédneme několik let nazpátek, vzpomeneme si, jak jsme lapali po lahodné ranní vůni, linoucí se z křupavých toustíků při zahraničních dovolených. Expanze elektrospotřebičů doslova zahltila trh těmito voňavými snídaňovými elektrospotřebiči. A to je opékač chleba je známý již ze třicátých let!
Dnešní toustovač nebo topinkovač má příkon 800 W až 1000 W, je časově nastavitelný, s funkcí rozmrazování atd. Toustovače jsou většinou dvouplátkové s nástavcem pro rozpékání pečiva. Standardně jsou vybaveny funkcí stop, většinou i funkcí rozmrazování. Drobky pečiva odpadávají do zásuvky k tomu určené. Kryty toustovačů jsou tepelně izolované. Výhodou některých topinkovačů je možnost rozpékání staršího pečiva. Topinkovače v lepším provedení mají elektronické řízení doby opékání, plynule nastavitelný stupeň opečení, navíječ kabelu, pojistku vypínače, zdvih toustů a vše ostatní ze standardní výbavy. Do křupavých toustíků se zakousne po ránu snad každý z nás!
„Sourozenec“ toustovače se jmenuje sendvičovač nebo také vaflovač. Je to více variabilnější forma topinkovače. Tento přístroj opéká, griluje a dusí nejen pečivo, ale i zeleninu, uzeninu, maso, sýry… Tyto přístroje mají po otevření dvou plotýnek teflonové plochy ve tvaru čtverce, trojúhelníku nebo srdíčka, které dodávají oku přitažlivou podobu voňavé speciality a díky nepřilnavému povrchu se nepřipalují. Původně jednostranné přístroje sloužily k přípravě plněných toastů, dnes se na nich připravují vaječná „volská oka“, peče se salám, maso, sýr, sladké vafle. Příkon těchto „všeumělců“ se pohybuje od 600 do 1000 W. Sendvičovače mají téměř běžně výměnné plotýnky a bezpečnostní signalizaci provozu. Obvykle při zapnutí svítí červená kontrolka, která se po dosažení správné teploty vypne. Některé přístroje disponují digitálním budíkem, kterým se po nastaveném čase zařízení vypne. Před pečením sendvičů potřeme plotýnky slabě tukem, olejem nebo potřeme vekové plátky máslem. To je základ celého pečení. Toasty se plní sýry, salámy, zeleninou, ale vše záleží na vaší chuti a fantazii. Vedle toastů jsou v oblibě sladké vafle z mouky, másla, cukru, mléka, žloutků a vyšlehaných bílků. Takto připravené těsto se lije na rozpálenou plotýnku a přiklopí se horním víkem. Za čtyři minutky máte lahodnou sladkou pochoutku na stole. Další sladkou pochoutkou jsou plátky listového těsta, které se plní marmeládou, tvarohem, přiklopí se druhou polovinou listového těsta a odměnou jsou vám vynikající nafouklé deserty. Nečekaná návštěva bude překvapena rychlostí, ve které jim přinesete na stůl pečené kuřecí maso, které se dá snadno opéct právě na plotýnce sendvičovače. Máte-li rádi rychlou přípravu jídel, pak by sendvičovač neměl ve vaší kuchyni chybět. Sendvič je hotový za 5 až 8 minut, volské oko za 4 až 6 minut, sladké vafle za 10 až 12 minut, listové šátečky za 6 až 8 minut, grilování masa za 10 až 15 minut. Určitě stojí za to si tohoto cenově dostupného pomocníka pořídit.
Nůž versus kráječ
Také neradi krájíte nožem? Nemusíte. Chytrým řešením pro vaši kuchyni je elektrický kráječ. Krájí vše, na co si vzpomenete. Od chleba, salámu, sýru až po ovoce a zeleninu. Elektrické kráječe mají příkon okolo 100 až 130 W. Ostré nože jsou z ušlechtilých ocelí, takže nemůže dojít k jejich poškození nebo otupení. Plochy ke krájení mají sklon 10° a šířku řezu lze nastavit s přesností na milimetr. Díky sklonu není nutné na potraviny tolik tlačit. Nakrájená kolečka potravin se za sebou rovnoměrně ukládají. Kotouče krájí na plátky různých tlouštěk od 0,5 do maximálně 20 mm (přístroje se v tomto údaji podle typu liší). U kotouče dávejte přednost nerezu s co největším průměrem, za klasiku považujeme průměr 150 až 170 mm. Součástí kráječů jsou odnímatelné části, které lze rychle a snadno rozebrat a umýt od všech zbytků potravin. Většina kráječů má přísavné gumové nožičky pro lepší stabilitu přístroje, kabel lze uklidit do příslušné přihrádky. Kráječ je vybaven bezpečnostním vypínačem s nastavením času a pojistkou proti samovolnému uvedení kráječe do chodu. Pro bezpečnost krájení mají pojistky pro ochranu prstů a zapínání je blokováno tak, aby ruka, která nepřidržuje krájené potraviny, musela držet pojistku – spínač. Některé kráječe jsou vybaveny i dětskou pojistkou. Díky snadné manipulaci není nutné mít v domácnosti kráječ na jednom místě. Novinkou jsou vestavěné kráječe pod pracovní desku kuchyňské linky. Stačí pouze desku vyklopit a kráječ se pustí do práce. Design kráječů a cenové relace, ve kterých se tyto přístroje pohybují, jistě zamotají při výběru hlavu.
Neměli bychom zapomenout na ruční elektrický nůž, který v mžiku rozřeže a naporcuje suroviny, nakrájí maso, chléb i drůbež. Je o něco jednodušší formou kráječe. Elektrický nůž má dva proti sobě kmitající nerezové nože, jenž mají ozubení podobající se pile a ty při tlaku na potraviny řežou nejen měkké potraviny, ale i kosti a zmrzlé potraviny. A to je hlavním přínosem těchto nožů. Pokud k tomu přidáme i jednoduchou údržbu, jedná se o velmi výkonného pomocníka. Tlakem lze nože vytáhnout od „těla“ elektrospotřebiče a jednoduše omýt. Moderní nože nemusí být ani napojeny na elektrickou síť, mají totiž akumulátory, které můžete kdykoli snadno dobít, čímž se zvyšuje operativnost použití.
Remoska – evergreen v kuchyni
Tato malá pečící trouba zvaná remoska je konkurentem klasické i mikrovlnné troubě, a to pro zachování šťavnatosti, lahodnosti pokrmů, variabilitu možností upravovaných jídel, malé rozměry, skvělou cenu. Remosku na stole, odkud plyne vůně buchet, si pamatujeme ještě z dob našich babiček. V padesátých letech poprvé přišla na trh a od té doby je stále oblíbenou pomocnicí v mnoha domácnostech. Samozřejmě se vyvíjela, jak po stránce funkční, tak i designové. Byly doby, kdy ji vytlačovaly z trhu mikrovlnné trouby, digitální horkovzdušné trouby, ale už je zase zpět se všemi svými nej.. vlastnostmi. Svou renesanci prožívá zejména v Británii.
Princip remosky spočívá v sálání tepla zeshora a v jeho rychlém průchodu stěnou dna nádoby, čímž se zaručuje rovnoměrný ohřev po celé ploše a hloubce pokrmů. To ostatní podobné spotřebiče nedokážou. Remoska se skládá ze stojánku, pekáče nebo mísy a odnímatelného víka s topnou spirálou. Mísa se vyrábí z ušlechtilých ocelí, povrch je většinou teflonový. Obsah mísy je 2 či 4 litrový. Uprostřed víka je malý otvor pro bystré oko kuchařky, jak to s připravovaným pokrmem vypadá. Takže vám nic neunikne. Pochutiny připravené v remosce jsou šťavnaté, nevysoušejí se dlouhým pečením díky unikání přebytečné páry prostřednictvím ventilů ven z remosky. Remoska je vhodná pro vaření, zapékání, pečení, grilování, smažení. Není problémem chutně připravit maso, ryby, zeleninu, koláče, buchty z kynutého i piškotového těsta. Minimum tuku při přípravě jídel pasuje remosku na jedno z předních míst v trendech zdravé výživy. Kromě remosky je dnes na trhu objemem a tvarem lišící se Bravoska. Je to oválná mísa o objemu 5 a 7 litrů. Bravoska je taková malá trouba, která dovede vše od smažení až po pečení pro celou rodinu. Trh je přesycen mnoha pečícími „zázraky“, které nám dnes a denně nabízejí reklamy, ale klasika je klasika.
Láska na celý život – varná konvice
Klasické konvice či spirály k ohřevu vody nahradil další nový spotřebič – varná konvice. Jen málo domácností odolalo jejímu pokušení a ti, kteří ji mají, si to bez ní už nedokážou představit. Trh láká bohatou nabídkou varných konvic v různých designech a cenovém rozpětí. Úkol konvic je jeden, uvařit vodu co nejrychleji. Příkon konvic, na kterém rychlost vaření závisí, je nejčastěji od 1000 W do 2200 W, objemy jsou rozdílné od 1 l až po cca 1,8 l. Při výběru přihlížíme na množství osob, pro které se bude voda běžně vařit. Rodinu uspokojí objem kolem 1,5 l, jedinci vystačí s 0,7 l, do kanceláře volíme raději objem 1,8 l.
Dna konvic jsou z nerezových topných misek, aby se zabránilo usazování vodního kamene, který způsobuje přehřátí a následné spálení topné spirály. Mnoho současných konvic již nemá spirálu, ty přežívají a nahrazují se dnem z vysoce leštěné nerezové oceli. K zbavení spirál od vodního kamene pomohou mnohé čističe nebo pár kapek kyseliny citrónové. Sítka v hubici zabraňují unikání nečistot – usazenin ze spirály do šálků.
Na boku konvice jsou rysky, vodoznaky s ukazatelem množství vody v konvici. U některých konvic jsou vodoznaky po obou stranách, což je vylepšení pro leváky. Problém s množstvím vody odpadá u plastových konvic, které díky své průhlednosti odkryjí stav vody při samotném pohledu na hladinu vody. Moderní jsou nerezové konvice, i když se teplá voda rychleji ochlazuje.
Konvice jsou opatřeny automatickým vypínáním, pojistkou pro přehřátí a vyjímatelným filtrem. Jednotlivé funkce a vybavení jsou závislé na ceně a značce přístroje. Dobré konvice mají parní pojistku, která vypne přívod proudu po uvedení vody k varu. Kontrolka, která signalizuje zapnutí a vypnutí se rozsvítí. Pojistky se rozsvítí zhruba po 10 až 15 vteřinách, reagují na vysoký tlak páry. Tepelná pojistka, která je součástí varné konvice, se při přehřátí roztaví a přeruší přívod elektřiny. Dobrá konvice by neměla mít víko, které při otočení přístroje vypadne vlastní váhou. Barvy a tvary rychlovarných konvic jsou doslova třešničkou na dortu pro tvůrce designu elektrospotřebičů. I díky invenci designerů máme skutečně z čeho vybírat.
Sušička – jak mlsat zdravě
Již naše babičky připravovaly zdravé laskominy – sušené křížaly, tedy sušená jablka a sušené švestky. Dříve mnoho sladkostí nebylo, a proto v zimě přišly tyto lahůdky k chuti. Dnes je sušené ovoce velmi populární a je běžně k dostání v obchodech, od klasického tuzemského až po exotické ovoce. Dnes již přežitou klasickou troubu, ve které se při sušení zničily vitamíny a důležité látky, nahradila sušička ovoce.
Za jakým účelem si pořizujeme sušičku ovoce? Toto zdravé mlsání si v suchém stavu uchovává až 80 % vitamínů, nejvíce A, C, B, vlákninu a minerály. Při sušení nekonzervujeme, nýbrž sušíme bez přidání cukru a barviv. Dnešní sušičky s termostatem a regulátorem umožňují regulaci teploty při sušení. U lepších modelů je kromě tohoto standardu i síto a miska z fólie k pečení placek z mixovaného ovoce. Teplota sušení se nastavuje od 35 do 60 °C. Sušička je tvořena spodním dílem, kde jsou otvory pro nasávání vzduchu. Ten se zahřívá na požadovanou teplotu řízenou termostatem a po obvodu sušících sít se dostává do vnitřního prostoru. Část vzduchu je upouštěna ven ze sušičky a část se vrací zpět, dohřívá se na potřebnou teplotu a cirkuluje opět uvnitř přístroje. Tento proces probíhá otvory ve středu sít a víku. Sušičky disponují několika síty, obvykle pěti, ale je možné si je podle potřeby dokoupit. Každý výrobce v návodu doporučí množství sít, které můžete použít. Zralé ovoce lze sušit vesměs všechno, tak zdravou dobrou chuť.
My máme doma čisto, my máme doma vysavač
Vysavač je nedílnou součástí našich domácností již od poloviny 19. století. Samozřejmě, že se celá ta léta vyvíjel a měnil, stejně jako se měnily požadavky uživatelů na samotný vysavač. Díky dokonalým technologiím a designu má dnes vysavač mnoho funkcí a podob. Samotnému vysavači předcházel centrální systém vysávání, vynález z doby kolem roku 1900, kdy se na základě nainstalovaného systému v budově mohlo napojit sání v jakémkoli pokoji, poschodí. V historických materiálech je zmínka i o mobilních automobilových vysavačích, které jezdily vysávat na zakázku domy, napojené na centrální vysávací systém. Nepřipomíná vám to tak trochu dnešní centrální vysávací systémy v našich novostavbách? Asi pouze názvem, protože ty dnešní by jistě ty historické svými přednostmi a funkcemi vysály.
Co očekáváme od současných vysavačů? Silný výkon, dokonalou filtraci a pružnou obsluhu. V neposlední řadě hraje při výběru důležitou roli i design. Těžké, robustní, hlučné, tak lze charakterizovat historické vysavače. Lehké, mobilní, s kolečky, v kabátu z jásavých barev, to jsou dnešní vysavače. Jedna podstatná věc ještě nebyla zmíněna, a to že se vysavač v průběhu let nepoužívá pouze na vysávání podlahy a koberců, avšak čistíme s ním vše, co se dá. Od čalouněného nábytku, dekoračních látek, poliček, koutů, skříní, postelí až po pracovní desky kuchyní. Stále více stoupá v oblibě mokré vysávání při mytí oken a čištění koberců. Vysavač už není jen vysavač, ale existují podlahové, vodní, multifunkční, cyklónové, akumulační, na baterie i centrální vysavače.
Podtlak spolu se silným proudem vzduchu zaručuje maximální sací výkon. Průměrný vysavač má cca 100 – 225W, ty nejdokonalejší až 440 W. Výkon sání se měří na hubici, jeho výkon se také odvíjí od dokonalého těsnění. Údaj příkon znamená množství spotřebované energie vysavačem. Silnější motor znamená větší spotřebu energie. Příkon se pohybuje v rozmezí od 1300 W do 1800 W. Od sacího výkonu se odvíjí sání prachu, vysoký výkon zaručuje dokonalé čištění od prachu. Nezanedbatelným činitelem dokonalosti je u vysavače filtrace. Filtrace se udává v mg/m³ ( tj. emise prachu v miligramech na kubický metr) a měla by být co nejnižší. Lepší standardní vysavač má okolo 0,02 mg/m³, špičkový kolem 0,002 mg/m³. Takový přístroj je vhodný pro alergiky. Samozřejmě existují i mercedesy mezi vysavači, které mají speciální protialergenní filtry, omyvatelné filtry, které neztratí svoji účinnost ani po několikanásobném mytí. Filtrace má být z materiálů, které zadrží prach, alergeny a roztoče. Není dobré mít látkovou filtraci, která špatně zadržuje jemný prach. Úkolem vysavače je vysát nečistoty a nepustit je zpátky do ovzduší. Toto je velmi důležité pro alergiky a měli by tomuto údaji věnovat obzvlášť velkou pozornost.
Každý z nás by měl ten svůj vysavač nejraději bez rámusu, který vydává. Často slýcháváme – „vypni to, neslyším…“ atd. Hluk vysavače je přímo závislý na pohybu vzduchu v části motoru. Hladinu zvuku reguluje kryt motoru, stěny, izolace a zvukově-absorbční materiály vysavače. Vysavač má údaj o hlučnosti udán v decibelech. Průměr v hlučnosti je cca 78dB a ty nejtišší deklarují kolem 72dB. O co se tedy máme zajímat při koupi vysavače? O sací výkon, filtrační systém, vysoký hygienický standard, funkční komfort, pohodlnou manipulaci, doplňky, design – a to vše v poměru s cenou. Tak dobrou volbu!
Kdo nemiluje vůni kávy?
Turek do skla, to byla panečku kávička. Ale doby, kdy se pil „turek“, jsou dávno pryč. Kromě tohoto známého způsobu podávání kávy můžeme ochutnat spoustu druhů kávy a mnoho typů podávání. Výrobci se chlubí výtečnými aroma a příchutěmi. Způsoby podávání kávy a receptury jednotlivých káv uspokojují i ty největší labužníky a milovníky kávy. Standardní zalití kávy nahradily kávovary a pressovače. Kdo ochutná dobře připravené presso, pozná lásku na celý život. Už nemusíme jezdit na skvělou kávu do Itálie, ale můžeme si ji udělat v pohodlí domova.
Spousta rodin má doma překapávač, který si pořídili hned po velkém boomu malých elektrospotřebičů, ale těmto přístrojům již „odzvonilo“. Tyto kávovary jsou stále vylepšovány po stránce kvality i designu. Obsah nádoby na kávu se pohybuje v rozmezí od cca 1 l až po 1,7 l, což odpovídá osmi až dvanácti šálkům kávy. Kávovary vybíráme také podle počtu osob, pro které budeme kávu připravovat. Na trhu jsou skleněné, plastové konvice, termokonvice s bezpečným úchytem proti opaření a bezpečné manipulaci stojící na podstavci s varnou plotýnkou, která udržuje kávu horkou nebo ji zcela ohřeje. Kávovary mají pojistku proti přehřátí a samovolnému zapnutí. Moderní kávovary mají pozlacenou spirálu, která brání usazování vodního kamene. Horní část kávovaru je tvořena prostorem pro filtr na kávu. Manipulace by měla být co nejjednodušší, aby se nám s filtrem dobře pracovalo. Prostor, se kterým disponujeme, by měl být snadno vyjímatelný nebo zcela vyklápěcí, abychom filtr snadno odstranili. Nejběžněji používané jsou filtrační sáčky, dále pak permanentní, povětšinou zlaté filtry. Tyto filtry lze vyklepat, umýt a s chutí udělat další kávu. Filtrační papírové sáčky jsou jednorázové. Luxusnější překapávače mají antichlorové či uhlíkové filtry, které zaručují odstranění nežádoucího zápachu chlorové vody a dalších nepříjemných pachů. Dávají také stop vodnímu kameni. Pro opravdové požitky z kávy disponují některé typy kávovarů mlýnkem na kávu. Nastavíte si pouze množství a sílu kávy. Přístroj automaticky reguluje množství potřebných zrn kávy pro semletí, namele kávu do filtru a po procesu překapání zaručí dokonalou siestu nad šálkem kávy. Příjemnou vymožeností u kávovaru je automatické naprogramování doby pro přípravu kávy. Stačí pouze zvolit čas, kdy má být káva připravena a nachystat množství kávy a vody pro její přípravu. Pak už udělá kávovar vše za vás a káva je hotova. Pro zachování přirozené vůně kávy slouží aroma víko, které kávu hermeticky „uzavře“ a zaručí uchování vůně.
Opravdovou lahůdkou pro požitkáře z kávy jsou dnešní přístroje – kávovary pro přípravu espressa. Na trhu jich nalezneme velké množství mnoha značek, podstatně se lišící v kvalitě a ceně. V komfortní synergii jsou k dostání kombinace kávovaru a espressovaru, které připraví jak kávu, tak i presso a cappuccino. Pokud byla zmiňována cena, pak chce opravdu zvážit naše chutě, protože ceny jsou výrazně rozdílné. Špičkové přístroje se pohybují od 20 do 60 tisíc korun. Takzvané „obyčejnější“ jsou k mání od cca 5 do 20 tisíc korun. Samozřejmě, že ty „drahé“ jsou špičkové profesionální, ale neznamená to, že si tento komfort nedopřejeme v domácím prostředí. Špičkové přístroje jsou i kávomlýnky, které si zrnkovou kávu sami namelou v požadovaném množství a síle. Můžete si také navolit množství kávy v šálku, čas, teplotu kávy, dobu zapnutí a vypnutí. Systém pressa je založen na principu vysokého tlaku, který je pod tlakem cca 15 barů vháněn spolu s horkou vodou do kávoviny, následkem čehož je připravena výtečná káva. Vysoký tlak způsobuje napěnění kávy a otisk výrazného aroma. Espresso má většinou i trysku pro napěnění mléka pro přípravu cappuccina nebo předehřátí šálků stejně jako pro ohřátí tekutin. Všechny tyto automaty jsou vybaveny regulací teploty a napařovací funkcí. Regulace slouží pro optimální teplotu espressa a páry, zatímco napaření zajišťuje nejplnější aroma espressa.
Nová řada kávovarů surpresso přináší techniku spařování aroma whirl, která osloví neobyčejně silným aroma všechny milovníky kávy. Integrovaná tryska cappuccino zaručuje dokonalé napěnění mléka a nevšední požitek z lahodného cappuccina. Tyto profesionální a spolehlivé přístroje, kterými si budete připravovat dobré, aromatické espresso nebo cappuccino s nevídanou Cremou vám přinesou i nevídané zážitky při vašem každodenním šálku.
Pokračování příště….
Zdroj foto: Pexels