Jak si vybrat okna

Jak si vybrat okna

Okna jsou nejslabším článkem obálky budovy, místem možných tepelných ztrát i významných tepelných zisků, proto je třeba jejich správné volbě věnovat pozornost.

Při výběru oken posuzujeme hodnoty součinitele prostupu celého okna a izolačního skla, které by měly být co nejnižšší (pozor, nezaměňovat součinitel prostupu tepla skla a celého okna). Doporučená maximální hodnota součinitele prostupu tepla celého okna Uw je 1,2 W/m2K, pro pasivní domy maximálně 0,8 W/m2K. 

Parametry oken ovlivňují:

  • Vlastnosti izolačních skel
  • Parametry distančního rámečku (okraje skla)
  • Parametry okenního rámu
  • Poměr plochy skla a celého okna
  • Napojením okna do stavby

Dříve běžně používaná eurookna s izolačními dvojskly (Ug=1,1 W/m2K) se pohybují na hranici doporučené hodnoty Uw 1,2 W/m2K, tato hodnota je také limitní pro poskytnutí dotace Zelená úsporám. Vzhledem k zásadnímu významu oken , je vhodné volit, dnes již i cenově dostupná, okna v silnějších profilech s izolačními trojskly. V současné době je optimální profil eurookna v síle cca. 92mm s izolačním trojsklem, případně ještě s hliníkovým opláštěním.

Nicméně u oken sledujeme nejen minimalizaci tepelných ztrát, ale také využití tepelných zisků. Kvalitní osluněná okna mohou mít v topné sezóně i pozitivní tepelnou bilanci – do interiéru pronikne více energie, než okny unikne. Proto sledujeme nejen Uw a Ug, ale také celkovou energetickou propustnost g. Tomuto požadavku vyhoví okna s izolačními trojskly v Ug alespoň 0,7 a g 0,5 a více.
Okna s lepšími parametry si vybíráme nejen kvůli možnému získání příjemné dotace nebo dodržení doporučené hodnoty ČSN, ale zejména pro svůj budoucí komfort a tepelnou pohodu. Na těchto oknech nebude kondenzovat vlhkost, nebude docházet k proudění vzduchu vlivem různých povrchových teplot a v neposlední řadě ušetříme za energie, které nespotřebujeme.

Proč si vybrat dřevěná okna?

Dřevěná okna se používají tradičně již stovky let, dřevo má samozřejmě, stejně jako každý materiál, své výhody i nevýhody. Dřevěná okna mají dlouhou životnost, obavy z nutného natírání oken patří minulosti, současné elastické a UV odolné povrchové úpravy mají vysokou trvanlivost. Dřevo se vyznačuje velmi dobrou tepelnou izolací, ale i tak se stále většími nároky se profily ještě doplňují o izolační vrstvu z polyuretanu či korku, případně vyfrézovanými vzduchovými otvory.

Dřevo je obnovitelný materiál, navíc při svém vzniku spotřebovává skleníkový plyn oxid uhličitý. Při výběru dřevěného okna hraje roli jeho přírodní vzhled a přirozená krása, ale také ekologické uvědomění stavebníka.

Zdroj foto: Freepik

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články