Výběru podlahové krytiny se vyplatí věnovat pozornost

Výběr podlahových krytin

Zvolit správně podlahovou krytinu tak, aby se líbila, neokoukala a zároveň řadu let dobře a bezpečně sloužila, vyžaduje alespoň základní orientaci a informovanost. Ta se navíc bude hodit i při konzultaci vhodnosti podlahy s odborníky ze specializovaných firem. Podlaha významně ovlivňuje komfort místnosti a nepřímo působí také na naše zdraví, od materiálového složení přes teplo od nohou až po třeba prašnost.

Není vidět, ale je důležitý

Aby podlaha byla bezpečná, bez nerovností a zbytečných nedokonalostí, má velký vliv nejen samotná pokládka, ale také kvalita podkladu. A právě tato „neviditelná“ součást podlahy je základním předpokladem pro všechny typy podlahových krytin. Podklad musí být pevný, rovný a suchý. Zatímco podlahu můžete s nadsázkou měnit třeba každý rok, kvalitní podklad by měl vydržet a sloužit beze změny. Každá větší nerovnost a hrubá nečistota se v průběhu užívání může nenávratně promítnout a narušit strukturu podlahy. Přičemž drobné nedokonalosti podkladu lze vyřešit pomocí samonivelační stěrky či spárovacího tmelu. Precizní zpracování jednoznačně vede k dlouhodobému kvalitnímu užívání podlahové krytiny.

Profesionální pokládka

Samotná pokládka podlahy se rovněž řídí několika pravidly. Roli zde sehrává charakter místnosti (zejména možný výskyt vlhkosti např. v koupelně, ale i její velikost), typ a konstrukční provedení podlahové krytiny (řada materiálů umožňuje volbu mezi pokládkou plovoucím způsobem a pevným spojením k podkladu), požadavek na umístění podlahového topení (na topný systém bývá vhodnější krytinu přilepit), kvalita zvukové izolace u konstrukce stavby (správné odhlučnění stropů a stěn sehrává v akustice místnosti doma i u sousedů nemalou roli) i plánovaná životnost vybrané podlahy. Je-li například podlaha provizorní a dočasnou volbou, je zbytečné ji s podkladem pojit napevno, plovoucí způsob pokládky usnadní (urychlí i zlevní) následnou výměnu. Při pokládce musejí být dodrženy pokyny, které ke krytině udává výrobce, i obecně platné normy a standardy. U většiny plovoucích variant je zapotřebí neopomenout doporučené podložky (ochrana před kročejovým hlukem a parozábrana) a zachovat dilatační mezery. Při pokládce lepením zase vstupuje do hry správná volba chemie i technologie nanášení (způsob, množství, operativnost). Zkušení podlaháři se postarají jak o přípravu podkladu, tak o správnou volbu a provedení pokládky. Ceny práce profesionálů se liší dle firmy i regionu, záleží také na kvalitě a nutnosti úpravy podkladu i druhu podlahy a způsobu pokládky, spodní hranice ceny práce začíná na orientační částce 130,- Kč / m2 u vinylových podlah a 150,- Kč / m2 u dřevěných podlah.

Kterou kam?

K výběru je mnoho inovovaných materiálů (kupříkladu výrobní technologie vinylových podlah se ubírají k ekologické alternativě, třeba na bázi organického polyuretanu bez obsahu PVC, změkčovadel či chloru), konstrukčních variant, barev a dekorů i cenových relací podlahových krytin. Každý materiál má svá specifika, přírodní materiály hřejí ze své podstaty, dřevo je náročnější na péči a údržbu, laminát je odolný vůči zátěži, ale chladný a náchylný na vodu i výskyt kročejového hluku, tvrzený vinyl je pružný, odolný a nenáročný na údržbu, měkčené PVC v rolích je levné, nenáročné, nekvalitní produkty však mohou uvolňovat vyšší emise těkavých látek nebo mít kratší životnost, chladná dlažba skvěle vede teplo z podlahového topení, zároveň je „křehká“, koberce s dlouhým vlasem zadržují prach atd. Odlišné technické a užitné vlastnosti i nároky na údržbu předurčují, že ne každá podlaha se hodí do všech místností.

Chodba a vstupní prostory

Vstupní místnost by měla být reprezentativní, zároveň snadno udržovatelná. Velmi důležitá je zde tzv. čisticí zóna, nejčastěji řešená rohoží, která zachytí všechny hrubší nečistoty, které do bytu vnášíme z venku. S tím souvisí i volba podlahy, která musí být odolná vůči mechanickému poškození i působení vody, bezproblémově udržovatelná, nekluzká a v dobře zvoleném odstínu. U dlažby si např. dávejte pozor na spáry, tmavší odstíny jsou zde tou lepší volbou.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, tvrzený vinyl, ekologické elastické podlahy, kámen, lité podlahy

(Ne)vhodné materiály: dřevo, korek, laminát, koberce, PVC v rolích

Kuchyň

Podlaha v kuchyni musí zvládnout padající předměty i další rizika spojená s vařením a mytím nádobí. Z toho vyplývá, že by měla být odolná vůči nárazům, vodě, každodennímu užívání, dobře udržovatelná a nekluzká. V kuchyně se netřeba bát „chladnějších“ materiálů. Ideální je možnost případné snadné opravy či výměny krytiny.

Vhodné materiály: dlažba, tvrzený vinyl, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy

(Ne)vhodné materiály: laminátová podlaha, koberec, krytiny s vyšším množstvím spár (pozor na odstín spár), dřevo (prostor kuchyně zvládne, ale není ideální)

Obývací pokoj

Místo odpočinku, reprezentativní prostor pro setkávání s rodinou i přáteli, volba podlahy je zde designovou záležitostí, měla by být příjemná na pohled i dotek a hřejivá.
Vhodné materiály: dřevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korek, tvrzený vinyl, laminát, koberec, ale i třeba litá podlaha v kombinaci s podlahovým topením
(Ne)vhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen

Ložnice

Místnost, která je symbolem klidu, relaxace a pohody. Podlaha zde nevyžaduje nároky na odolnost, měla by být hlavně útulná, příjemná pro bosou nohu, hřejivá a celkově „zdravá“, a to z hlediska složení i zadržování prachu apod.

Vhodné materiály: dřevo, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, laminát, případně koberec (pro alergiky méně)

(Ne)vhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen či PVC v rolích

Dětský pokoj

Pro naše nejmenší jen to nejlepší, tato slova by měla platit i při výběru vhodné podlahové krytiny. Materiál musí být příjemný na dotek, hřejivý, zároveň odolný, dobře udržovatelný a „zdravý“, nealergenní.

Vhodné materiály: linoleum, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, korek, dřevo, případně laminát, který je odolný vůči oděru, zároveň však chladnější
(Ne)vhodné materiály: dlažba, lité podlahy, kámen, PVC v rolích

Koupelna

V koupelně je největším nebezpečím pro podlahu voda a vlhkost, kterým musí odolávat. Zároveň by měla být nekluzká, ideálně jednolitá s minimem přerušení a spojů, dobře udržovatelná. Důležité je myslet na kvalitní pokládku, nejlépe celoplošným lepením, a pečlivé zakončení kolem stěn, aby se pod krytinu nedostávala na zdech se srážející pára, vedoucí ke vzniku plísně. Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, koupelnu určitě nevynechte.

Vhodné materiály: dlažba, vinyl, ekologické elastické, lité podlahy, dále vybrané varianty linoleí i korku

(Ne)vhodné materiály: dřevo, laminát, koberec

Zdroj foto: Pexels

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články