Zelená střecha – krása i přínos

Zelená střecha

Zelená – nebo také vegetační, ozeleněná nebo zatravněná – střecha se pomalu ale jistě stává hitem současnosti. Zcela oprávněně, protože poskytuje člověku to, co mu čím dál více chybí: Pohled do kvetoucí zeleně a oázu pohody, kousek přírody tam, kde dříve bývaly jen šedivé a nevzhledné plochy, v létě sálající vedrem.

Zelená střecha

  • nám poskytuje další prostor pro život a odpočinek
  • chrání hydroizolaci před účinky UV-záření, mechanickým poškozením a teplotními vlivy a tím významně prodlužuje její životnost
  • působí jako dodatečná tepelná izolace a významně zvyšuje tepelnou pohodu v místnostech pod střechou
  • zadržuje srážkovou vodu a snižuje množství dešťové vody odtékající se střechy do kanalizace
  • zlepšuje mikroklima v okolí tím, že odpařuje vlhkost zpět do ovzduší. Nesálá, ale příjemně dýchá.
  • snižuje prašnost a hlučnost
  • působí jako ekologická přírodní vyrovnávací plocha. Člověk má možnost vrátit přírodě alespoň část toho, oč ji zástavbou připravil. Než se rozhodneme pro zelenou střechu, musíme si ujasnit, jak ji budeme využívat, kolik péče jí chceme a můžeme věnovat a jaké zatížení konstrukce si můžeme dovolit.

V projektu DŮM SNŮ je využita velmi oblíbená a přitom nejjednodušší varianta zelené střechy , tzv. ÚSPORNÁ STŘECHA OPTIGREEN . Celková výška souvrství je cca. 7-10 cm, vegetace je nízká a tvoří ji několik druhů suchomilných rozchodníků (latinsky Sedum), netřesky, některé trávy a byliny. Nároky na údržbu jsou minimální, protože na nízké vrstvě substrátu se jiná než suchomilná vegetace běžně neudrží a k uchycení náletového plevele dochází jen v malé míře. Vegetace je nepochůzná a pro pobyt osob je určena terasa z dřevěných roštů. Mezi vegetací je také možné vytvořit chodníčky ze štěrku nebo kamenných „šlapáků“.

Základním předpokladem je, aby hydroizolace byla kořenovzdorná. Na ni je položena ochranná a vodoakumulační textilie Optigreen RMS 300, která chrání hydroizolaci před poškozením v době montáže a také akumuluje určité množství vody pro potřebu rostlin.
Další vrstvu tvoří 2,5cm vysoká nopová fólie Optigreen FKD25. Ta slouží jako drenážní vrstva, pod ní může volně odtékat přebytečná srážková voda. Voda zachycená v miskách nopové fólie zase slouží rostlinám k životu.

Následuje extenzívní jednovrstvý střešní substrát Optigreen Typ M, který je hrubozrnný a jehož složení přesně odpovídá potřebám a požadavkům suchomilné vegetace. Je dostatečně propustný, takže při vydatném lijáku nehrozí povrchový odtok vody a splavování. Je také velmi nasákavý a udrží dostatek vody pro život suchomilných rostlin.
Rozchodníková vegetace je založena z řízků, tj. živých částí rostlin, které mají schopnost zakořenit a dále se samostatně vyvíjet. Suchomilné trávy a byliny jsou vysety ze speciální směsi osiva pro tento typ vegetační střechy.

Po založení je nutné udržovat substrát vlhký, dokud se rostliny neuchytí a nevzejdou. Trvá přibližně jedno vegetační období, než se rozrostou na většinu plochy. Vzrostlá vegetace vystačí se srážkovou vodou, zavlažování není zapotřebí, může však prospět v období dlouhodobého sucha. Nadměrná vlhkost může naopak způsobit větší míru zaplevelení a příliš velký podíl trav, které stíní a částečně vytlačují suchomilnou vegetaci.
Existují samozřejmě i další typy zelených střech, např. PŘÍRODNÍ, LEHKÁ, RETENČNÍ, PARKOVÁ, PROVOZNÍ, STŘEŠNÍ ZAHRADA a ŠIKMÁ STŘECHA, z nichž zde blíže zmíníme pouze dvě poslední.

Střešní zahrada

STŘEŠNÍ ZAHRADA je náročnější variantou zelené střechy, kterou označujeme jako intenzívní a která již zahrnuje pobytové trávníky, květinové výsadby, keře, příp. stromy. Zde je samozřejmě nutné počítat se zavlažovacím zařízením, pravidelným sečením trávníků a řádnou údržbou a také s tím, že budeme muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Systém OPTIGREEN počítá i s ozeleňováním šikmých střech do sklonu 45°, pro které se používá několik typů zádržného systému proti sesouvání substrátu. Z důvodu problematické údržby se většinou počítá pouze s extenzívní, tj. suchomilnou nízkoúdržbovou variantou.

Zelené střechy jsou samozřejmě určené i pro stavby většího rozsahu než DŮM SNŮ . Na mnoha veřejných a komerčních budovách u nás v létě bohužel dosud sálá holá šedivá nebo štěrková plocha a přitom by tam mohla být rozkvetlá louka, mohli bychom se procházet střešním parkem nebo třeba sedět pod stromem na trávníku u mělkého jezírka.

Kanalizační síť je v mnoha městech a obcích nedostatečná a přetížená a přitom by část dešťové vody mohla vsakovat přímo na střechách a namísto zaplavování sklepů přispět ke zlepšení našeho životního prostředí.

Zdroj foto: Pexels

Autor: Iveta Kučerová

Jsem pečlivá, kreativní a vždy hledám nové způsoby, jak zaujmout a inspirovat. Mám ráda detaily a věnuji jim pozornost, protože věřím, že právě ty dělají velký rozdíl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Související články